Policijski inspektori u civilu Policijske uprave u Vranju banuli su u subotu popodne na kućnu adresu izveštača-fotoreporterke Vranje News-a Milene Dimić sa nalogom da je privedu na informativni razgovor, ali ona nije mogla da napusti stan jer je bila sama sa malom decom.
Umesto toga, Dimićevoj je uručen poziv za informativni razgovor, sa naznakom da se u najkraćem roku javi radi davanja iskaza u Policijsku upravu Vranje,
Kako prenose iz ove redakcije, inspektori su navodno bili vidno iznenađeni saznanjem da je Dimićeva obavljala novinarski zadatak na predmetnom događaju, iako je nosila press legitimaciju na vidnom mestu i legitimisala se policajcima i inspektorima kao novinar-fotoreporter redakcije Vranje News.
U pozivu piše da je osnov za poziv na razgovor član 288, stav 1 Zakonika o krivičnom postupku, a da se „građanin poziva radi prikupljanja obaveštenja u predistražnom postupku zbog krivičnog dela iz člana 290 Krivičnog zakonika Republike Srbije – ugrožavanje saobraćaja opasnom radnjom i opasnim sredstvom (vidi okvir).
Dimitrijević je puštena kući nakon što je dala izjavu u zgradi vranjske Policijske uprave u vezi sa pomenutim događajem.
Fotoreporterka ove redakcije rekla je da su policajci tokom informativnog razgovora na koji je pozvana bili korektni, te da su poručili kako nisu bili obavešteni da je reč o izveštaču na novinarskom zadatku i da su je na razgovor pozvali greškom.
Ona je inspektorima u policiji objasnila da je pomenuti protest pratila kao novinar-fotoreporter redakcije Vranje News-a, po dobijenom novinarskom zadatku od urednika i da je izveštavala sa protest sa dve lokacije – na ulazu u Vranje i u centru grada.
„Sve vreme trajanja protesta imala sam vidno izloženu novinarsku legitimaciju moje redakcije oko vrata, nosila sam fotoaparat i uređaj za snimanje.
Prilikom izveštavanja poštovala sam u potpunosti pravila ponašanja novinara na ovakvim skupovima i novinarski kodeks“, kaže novinarka.
Procedura davanja izjave u policiji trajala je četrdesetak minuta.
Nažalost, kako prenose iz ove redakcije, ovo nije jedina neprijatnost koju su Dimićeva i redakcija doživeli u subotu.
Naime, nakon izlaska iz zgrade Policijske uprave naš izveštač je zastao na kratko da popriča sa dva poznanika, ali im je prišao dežurni policajac, pitao ih šta traže tu, rekao im da se nalaze u zoni „objekta pod obezbeđenjem“, tražio im lična dokumenta i zapisao ih u nekakav protokol, ne rekavši sa kojom namerom to čini.
Stranka Slobode i Pravde Vranje najoštrije osuđuje ponašanje državnih službenika povodom mirne šetnje građana ulicama grada Vranja u subotu i privođenje i maltretiranje novinarke.
“Najoštrije osuđujemo privođenje i maltretiranje novinarke portala VranjeNews, majku maloletne dece koja je privedena samo zato što je radila svoj posao i snimala mirnu šetnju građana Vranja, teško zarađujući koru hleba za sebe i svoju porodicu u Srbiji, u kojoj je kriška hleba sve više nedostižna za većinu porodica. Osuđujemo maltretiranje građana koji su mirnom šetnjom iskazali bunt protiv zakona koji ovu zemlju, natopljenu krvlju naših predaka oslobodilaca, pretvara u koloniju nedostojnu njenih građana. Tražimo da nam pokažete kojim zakonom je zabranjena šetanja sa porodicom, prijateljima, komšijama našim gradom, našom Srbijom. Tražimo da mir, dostojanstvo, vratite državi tako što ćete pod hitno kazniti naoružane počinioce koji su širom zemlje napadali mirne šetače motkama, čekićima, bagerima i bejzbol palicama. Tražimo da se što pre zaustavi brutalna represija vlasti nad narodom”, stoji na kraju sapštenja GrO Stranke slobode i pravde Vranje.