Od početka ove godine ubijeno je 17 žena u porodičnom nasilju. Nasilje u porodici nije privatna stvar, ukazao je MUP povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama koji se obeležava danas i apeluje da se na nasilje ne ćuti i ne okreće glava.
„Nasilje u porodici nije privatna stvar. Umesto da ćutimo ili okrećemo glavu, pokažimo hrabrost i solidarnost. Ako sumnjate ili znate da neko trpi nasilje, ne prepuštajte situaciju slučaju. Pozovite 192 ili 0800-100-600. Vaša prijava je prvi korak kojim možete spasiti nečiji život“, naveo je MUP u objavi na društvenim mrežama.
Savez ženskih nevladinih organizacija (NVO) „Mreža Žene protiv nasilja“ saopštila je danas, povodom kampanje „16 dana aktivizma“, da je od početka godine u Srbiji u porodičnom nasilju ubijeno 17 žena, navodeći da je stanje ženskih ljudskih prava u Srbiji stagniralo, a u nekim apsektima i nazadovalo.
„Na svakih 19 dana u Srbiji bude ubijena jedna žena. To je najozbiljniji pokazatelj sistemskih slabosti u prevenciji nasilja i zaštiti žrtava“, navele su te organizacije u zajedičkom saopštenju.
Naglasili su da Srbija i dalje nema sistem za praćenje femicida, što usložnjava mogućnost da se pravovremeno prepozna i reaguje na uzroke nasilja.
„Podaci o zločinima se prikupljaju iz medija, a analizom femicida se bave samo ženske organizacije. Institucionalni odgovor na prijave o nasilju i dalje nije adekvatan, jer među ubijenim ženama i ove godine ima onih koje su nasilje već prijavljivale. Pore toga, pojedine žene koje prijave nasilje se suočavaju sa sekundarnom viktimizacijom kroz policijski i pravosudni sistem“, dodaje se u saopštenju.
Ocenili su i da adekvatne zaštite žena i dece sa iskustvom nasilja ne može da bude sve dok ne postoji dovoljno objekata za njihov bezbedan smeštaj, naglašavajući da u sigurnim kućama u Srbiji ima samo 190 mesta, a da je potrebno bar tri puta više.
„Godinu za nama obeležila je i praktično suspenzija pojedinih odredaba Zakona o rodnoj ravnopravnosti, usvojenog još 2021. godine, jer je Ustavni sud doneo odluku prema kojoj se do okončanja postupka za ocenu ustavnosti obustavlja donošenje akata po osnovu ovog zakona“, dodaje se u saopštenju “Žena za mir” iz Leskovca.
I Udruženje „Leskovačke Romkinje“, u okviru Romske ženske mreže Srbije uzela je učešće u globalnoj kampanji Ujedinjenih nacija (UN) „Orange the World – 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“.
Kampanja koja je počela juče, kada se obeležava Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama i devojčicama, završava se 10. decembra, na Međunarodni dan ljudskih prava.
Aktivistkinje udruženja „Leskovačke Romkinje“ izašle su u centru Leskovca na gradskom trgu, razgovarale sa građankama i građanima i delile propagandni materijal.
Predsednica ovog udruđženja Laura Saitović kazala je, da je nasilje nad ženama i devojčicama i dalje jedno od najprisutnijih vidova kršenja ljudskih prava širom sveta.
„Činjenica je da je nasilje ozbiljan društveni problem i odgovornost SVIH nas, PREDRASUDA je da je NASILJE PRIVATNA STVAR, stvar žene, porodice. ČINJENICA je, da se NASILJE dešava u SVIM vrstama porodice NASILNICI I ŽRTVE NASILJA mogu biti bilo koje rase, klase, religija, profesije, obrazovanja, starost, socio-ekonomskog porekla i sex orjentacije“ , kazala je Saitović.
Ona je pozvala sve žene koje trpe nasilje da iste prijave nadležnim isntitucijama, jer nijedna žena NE SME biti žrtva porodičnog ili partnerskog nasilja, i ni jedna žena ne sme više biti ubijena.
Kampanja „16 dana aktivizma“ obuhvata nekoliko važnih međunarodnih datuma, poput Međunarodnog dana protiv femicida koji se obeležava 6. decembra, kao i Međunarodni dan ljudskih prava 10. decembra.