Srbiji su potrebne hitne promene svih zakona koji regulišu oblast radnog zakonodavstva i zaštite na radu, suštinske, a ne deklarativne kao danas, kako bi se građanima obezbedio pristojan život u uređenoj zemlji, smatraju u Udruženim sindikatima Srbije “Sloga”.
Kako navode u svom saopštenju, Evropa i njeno zakonodavstvo uprkos trenutnoj ekonomskoj krizi ipak nude bolja rešenja kada su u pitanju radnička prava i plate.
“Jer dokaz leži u činjenici da građani Srbije masovno odlaze da rade u uređene demokratske i socijalne države, što svedoči o superiornosti evropskog pristupa radničkim pravima”, ističe se.
Oni podsećakju da je većina poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srbije odbacila predlog da se dnevni red sednice zasedanja dopuni tačkom predloga Zakona o radu, koji su podneli poslanici iz poslaničke grupe „UJEDINJENI – SSP, PSG, PREOKRET, SLOGA“.
“Nismo iznenađeni što je prilikom glasanja vladajuća većina odbacila ovaj predlog, koji predstavlja gorući problem za mnoge građane Srbije. Međutim, iznenađeni smo što nismo dobili podršku od pojedinih stranaka takozvanog desnog centra i desnice, koje se takođe očigledno samo deklarativno zalažu za izmenu Zakona o radu. Ovaj događaj samo potvrđuje da je ideologija takvih stranaka istorijski naklonjena isključivo očuvanju kapitala i smanjenju radničkih prava u korist poslodavaca”, navode iz “Sloge”.
Kao sindikat i koalicija, kažu, neće odustati od namere da se aktuelni Zakon o radu promeni.
“Jer je naš predlog zakona usklađen sa EU normama i sadrži niz konkretnih rešenja, kao što je regulacija agencijskog zapošljavanja, koje se trenutno najviše zloupotrebljava. Radnici u Srbiji moraju da shvate ko je na njihovoj strani i da podrže isključivo one koji se zalažu za pravedno vrednovanje njihovog rada, a ne njegovo zloupotrebljavanje, kako je to slučaj danas. Srbiji su potrebne hitne promene na stvaranju države zasnovane na principima socijalne pravde, jednakosti i solidarnosti i sistema ravnoteže između tržišne ekonomije i socijalne zaštite koja se istinski fokusira na zaštitu radničkih prava, pružanja univerzalne zdravstvene zaštite, obrazovanja i na smanjenje ekonomskih i socijalnih nejednakosti kroz progresivno oporezivanje i pravednu redistribuciju bogatstva”, zaključuju sindikalisti.