Od početka primene Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom pa do 1. marta ove godine, ukupno 8.944 žena je tokom porodiljskog odsustva dobijalo naknade manje od minimalne zarade u Srbiji, saopštila je inicijativa Mame su zakon.
Kako prenosi Danas, najviše ovakvih slučajeva – 3.507 bilo je 2019. godine, dok je u prva dva meseca ove godine već 649 žena primalo manje od minimalca.
„Ukupno 8.970 žena u periodu od 1. jula 2018. godine do 1. marta ove godine tokom perioda nege deteta dobijalo je naknade zarada manje od republičkog minimalca… Kako je nedavno na osnovu odluke Ustavnog suda odredba Zakona koja se tiče porodiljskog odsustva proglašena neustavnom, iz ovih dobijenih podataka zaključujemo da ta izmena još uvek nije dovoljna i da se dalje mora ići u pravcu traženja rešenja kako da se i tokom perioda nege deteta obezbede dostojanstvena primanja porodiljama“, navode u inicijativi Mame su zakon.
Kako dodaju, „posebno nas brine to što još nema rešenja za nezaposlene i ekonomski neaktivne žene, kao ni za žene koje samostalno obavljaju delatnosti. Neshvatljivo je da država jednako ne mari za one koje spadaju u red ekonomski najugroženijih ili za one koje svojim samostalnim radom pune budžete od lokalnog do republičkog nivoa plaćajući nerazumno visoke poreze, doprinose i takse“.
Inicijativa Mame su zakon podatke o broju žena koje primaju naknade niže od minimalne zarade dobila je po zahtevu za pristup informacijama od javnog značaja, nakon četiri meseca čekanja.