Komisija za žalbe Saveta za štampu utvrdila je da portali koji su preneli saopštenje MUP o „lažnom silovanju“ devojke iz Leskovca u Nišu, nisu prekršili Kodeks novinara ali i da su iznosili „nepotrebne detalje“, prenelo je danas Udruženje novinara Srbije (UNS).
Komisija je, kako se navodi, preporučila medijima da budu posebno obazrivi kada pišu o ovakvim slučajevima, budući da je reč o događajima koji „uznemiravaju javnost i mogu imati i teške posledice po dalji život ljudi koji su uključeni u te događaje“.
Prethodno je Autonomni ženski centar podneo žalbu protiv 10 portala zbog objavljivanja teksta u kom se navodi da je žena „izmislila silovanje kako bi se osvetila bivšem momku“ kao i da je „sklona alkoholu“.
Podsetimo, povodom saopštenja PU Niš u kome je navedeno da je „u razgovoru pre poligrafskog ispitivanja dvadesetosmogodišnja devojka iz Leskovca priznala policiji da je lažno optužila dvadesetdevetogodišnjeg muškarca za silovanje, kao i mesta gde je navodno silovana“ Autonomni ženski centar apelovao je na Zaštitnika građana da preispita rad PU Niš i način na koji su uzimane izjave od dvadesetdevetogodišnje devojke kada joj je predočeno da će biti podvrgnuta poligrafskom ispitivanju.
Kako se navodi u njihovom saopštenju, Autonomni ženski centar apeluje na Više javno tužilaštvo u Nišu da, kao nadležni predistražni organ, obavesti javnost o tome u kom pravcu je vođen postupak i šta je od dokaza izvedeno, te da nastavi rad na utvrđivanju svih okolnosti ovog slučaja kako bi tužilaštvo donelo odluku o tome da li ima osnova za pokretanje istražnog postupka ili nema.
A Više javno tužilaštvo u Nišu pokrenulo je predistražni postupak povodom prijavljivanja silovanja u kafiću u Nišu, a od epiloga te provere zavisiće da li će se baviti i time da li je ono lažno prijavljeno, kako je policija obavestila javnost, potvrđeno je za Danas u Višem javnom tužilaštvu.
„Formirani predmet je u fazi predistražnog postupka u okviru koga se preduzimaju dokazne radnje u pravcu krivičnog dela silovanje iz člana 178 stav 1 Krivičnog zakonika. Krivično delo lažno prijavljivanje iz člana 334 Krivičnog zakonika nije predmet konkretnog postupka, niti je naloženo podnošenje krivične prijave u pravcu tog krivičnog dela. U zavisnosti od rezultata naloženih dokaznih radnji, biće opredeljen i dalji radi tužilaštva“, navelo je VJT u odgovoru Danasu.
U tužilaštvu su kazali da je, po njegovom nalogu, izvršen uviđaj stana oštećene, ugostiteljskog objekta koji je oštećena označila kao mesto izvršenja krivičnog dela, kao i sačinjavanje i dostavljanje kriminalističko – tehničke dokumentacije.
„Takođe, obavljen je telesni pregled oštećene, izuzeti predmeti koji mogu poslužiti kao dokaz u postupku, uzeti biološki uzorci i naložena potrebna veštačenja“, rekli su oni.
Prema dostupnim podacima, devojka iz Leskovca (29) prijavila je niškoj Policijskoj upravi 30. decembra prošle godine u večernjim časovima da su je u toaletu kafića u centru grada silovala četvorica mladića, a potom menjala iskaze, te pre poligrafskog ispitivanja policiji dala izjavu da je silovanje lažno prijavila.