Skok plata u Srbiji je „malo nerealan“ kako to tvrde ekonomisti, i pre svega proizveden nakon povećanja u javnom sektoru koje nema pokriće ni u rastu budžetskih prihoda niti u povećanoj proizvodnji društvenog bogatstva.
Kako objašnjava za Danas Jelena Žarković Rakić, direktorka FREN-a, rast plata u prethodnoj godini posledica je mera kojima se vlast trudila da koliko toliko održi nivo zarada i zaposlenosti.
“U to su uložili jako puno para i te mere još uvek su u primeni. Preduzeća još uvek uzimaju državnu pomoć što je u velikoj meri amortizovalo pad koji je mogao da usledi zbog pandemije. Pitanje je da li će taj trend rasta zarada biti održiv do kraja godine i da li će moći prosek plata da dostigne 600 evra koliko je obećano”, kaže ona.
Ona ističe da je ekonomskom politikom vlast uglavnom privlačila fabrike koje su zapošljavale ljude iz domena nisko plaćenih poslova, uglavnom na nivou minimalca ili tek nešto malo više od njega i onda je normalno da prosek ukupnih zarada ne može tako brzo da raste kao kada bi veći rast zaposlenosti bio u kategoriji bolje plaćenih poslova.
Ekonomista Saša Đogović kaže da je skok prosečne zarade očekivan jer je početkom ove godine došlo do rasta plata u javnom sektoru kao i do povećanja minimalne cene rada, što u velikoj meri utiče na ukupan prosek.
“Uglavnom je javni sektor davao glavni impuls i ton u dinamici rasta prosečnih zarada i blagog rasta kupovne moći stanovništva i to nije dobro jer nam privatni sektor sektor zaostaje. To ilustruje podatak da je najniža medijalna zarada u javnom sektoru viša nego u privatnom, koji se nalazi ispod medijalne pa je uz manju sigurnost posla oštećen i niskom nadoknadom za svoj rad”, kaže Đogović.
Dodaje da treba imati u vidu i netransparentno subvencionisanje direktnih stranih investicija, gde se išlo na privlačenje radno intenzivnih delatnosti, što znači da je i država svojom ekonomskom politikom kumovala nižim zaradama u privatnom sektoru.
Republički zavod za statistiku juče je zvanično objavio podatke koje je prethodno već izneo u javnost predsednik. Prosečna plata u martu bila je 65.289 dinara (pomenutih 555 evra), a medijalna 49.328 dinara.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i Twitter nalogu.