Jedna scena sa letošnjeg venčanja u turističkom biseru Lefkade, Nidriu, neke slučajne prolaznike je oduševila, druge zaprepastila, dok su treći jednostavno konstatovali “To su Grci. Oni u svemu vole da preteruju“.
Većina je, ipak, shvatila da se radi o šali, jer su se mladenci na kraju odvezli na kamionu-kiperu, ali su, u komentarima mnogi konstatovali kako je šteta tolikog pirinča, koji je, ako smo zaboravili, hrana.
Običaj da se, odmah nakon venčanja, na mladence baca pirinač ili, kao što je to slučaj u pravoslavnom svetu-pšenica, očuvao se do današnjih dana, iako se smatra paganskim.
Pirinač i žito simbolizuju plodnost i blagostanje, pa se smatra da se mladencima time želi napredak i istovremenu teraju zli duhovi. Sa po nekoliko šaka pirinča ili pšenice, mladi bračni par se u život ispraća širom sveta i to je deo svadbenih običaja u gotovo svim religijama.
Poslednjih godina, međutim, u nekoliko gradova, Veneciji, na primer, zabranjeno je bacanje pirinča na mladence, a za prekršioce su predviđene i ozbiljne novčane kazne. Razlozi su i praktični i banalni u isto vreme. Naime, po odlasku mladenaca, ispred crkava se okupljaju ptice, uglavnom golubovi, koji ne mogu da odole ovoj poslastici. Nakon njihove “intervencije“ ostaju gomile izmeta, što, naravno nije lepa slika. Drugi razlog mogao bi se nazvati i bezbedonosnim, jer se dešavalo da se pojedini svatovi okliznu na zrna pirinča, padnu i povrede se.
Sve su prilike da će se, uprkos pomenutim slučajevima, običaj bacanja pirinča i žita na mladence, ipak održati, iako neki, kao u slučaju s početka naše priče, baš vole da preteruju.
S.Stojiljković