“Propadanje srpskog zdravstva mora da stane jer tonemo brzinom munje. Hitno treba zaustaviti odliv zdravstvenih radnika, a stopa smrtnosti po kojoj smo drugi u svetu, nepoverenje građana u zdravstvo, najniži broj transplantacija u Evropi, zapošljavanje na ‘privremene’ ugovore koji traju godinama, sedenje na ‘dve stolice’ u privatnoj i državnoj praksi, su i više nego dovoljno razloga za sistemsku promenu i samo su delić motiva za pokretanje inicijative našeg kolegijuma za unapređenje rada svih kolega u medicini i donošenje Zakona o nacionalnom značaju zdravstvenih radnika”, kazao je u razgovoru za Nova.rs direktor Klinike za kardiohirurgiju Univerzitetskog kliničkog centra Niš prof. dr Dragan Milić.
Zaposleni na ovoj klinici oduševili su Srbiju svojim požrtvovanjem, kada su početkom ove godine, za 100 dana i 12 uzastopnih radnih vikenda, ukinuli liste čekanja za operacije na srcu.
Kolegijum Klinike za kardiohirurgiju i njenog nezaustavljivog kadra, prošle nedelje uputio je inicijativu svim nadležnim državnim institucijama u Republici Srbiji da se donese Zakon o nacionalnom značaju zdravstvenih radnika.
“Inicijativu smo poslali predsedniku republike, predsednici Vlade i ministarki zdravlja. Takođe smo zamolili i neke ljude koje znamo iz skupštine, da uz njihovu pomoć ova inicijativa dođe i do svih poslaničkih klubova. Nismo još dobili odgovor ni sa jedne strane, ali rano je. Naravno, možda i ne bude nikakve reakcije, ali nama je važno da se borimo i da pokušavamo”, kaže profesor Milić.
Inicijativa je, ističe on, potekla od kolegijuma Klinike za kardiohirurgiju UKC Niš, koji čine hirurzi, anesteziolozi, svi lekari, medicinske sestre, kompletno zdravstveno osoblje.
“Glavni povod za pokretanje bio je i najveći problem, a to je naizgled nezaustavljivi odliv našeg kadra, što će nas, ako nešto hitno ne učinimo, dovesti do potpune katastrofe. U svim bolnicama u Srbiji, ne samo kod nas, godinama edukujemo lekare i sestre, a oni na kraju, zbog nemogućnosti zaposlenja u svojoj zemlji, odu u inostranstvo, što je skandalozno. Moramo odmah da zaposlimo ljude koji završe medicinu, jer ako čekaju nekoliko godina – odoše, izgubili smo ih. Po projektovanoj stopi smrtnosti (u odnosu na brojke od prošle i sve ranije godine) Srbija je na drugom mestu u svetu, odmah iza Litvanije, a prošle godine je ova stopa smrtnosti na 1000 stanovnika u Srbiji bila čak 16,39 odsto, po čemu smo bili ni manje ni više nego prvi u svetu. Naša nacija nažalost stari, prosečna starost je 44 do 47 godina, a što su ljudi stariji, to više oboljevaju. Ako nemamo stabilan zdravstveni sistem, čemu onda da se nadamo”, pita doktor Milić.
Ova Vlada, od svog formiranja do danas, nije donela nikakve rezultate u zdravstvu.
“Nikakav pomak nismo videli, čak ni ozbiljnu diskusiju o nekom zakonu, promenama, pravilnicima. Odlučili smo zato da sami predložimo Zakon o nacionalnom značaju zdravstvenih radnika, u okviru kojeg će država na sebe preuzeti odgovornost da čim zdravstveni radnik položi državni ispit, dobije i zaposlenje. Ugovor na određeno može da traje maksimum godinu dana, tačnije toliko sme da prođe od položenog državnog ispita, kada mora biti obezbeđen stalan radni odnos. Zaposlenja bi se regulisala prema Pravilniku, koji definiše kriterijume ko bi se gde zapošljavao. U UKC Niš, ali i u drugim ustanovama širom zemlje, na stotine lekara i medicinskih sestara i dalje rade na ugovor koji im se godinama produžava na svaka tri ili šest meseci”, kaže prof. dr Milić.
Ministarka zdravlja Danica Grujičić je, dodaje profesor, najavila spisak svih lekara koji su odavno ispunili uslov za penziju i koji će napustiti radna mesta, kako bi ih prepustili mlađim generacijama.
“I to je ostalo na rečima. Gde je taj spisak? Zašto ti lekari i dalje rade, a kada tražimo stalno zaposlenje za mlade lekare – nema mesta. Gospoda penzioneri treba da idu u zasluženu penziju, a da nastave da rade mladi ljudi, koji godinama čekaju posao, pa onda odu u Nemačku, Norvešku, Ameriku”.
Svaka čast profesoru Miliću. Vrhunski čovek i stručnjak. Od napravio je vrhunsku kliniku u Nišu. Klinika za kardiohirurgiju u Nišu je jedina svetla tačka. Svako poštovanje, jedna sjajna ekipa. Profesor Milić se trudi i zalaže da mladi lekari dobiju ono što im pripada, ali uzalud naša ministarka i vrh države su i gluvi i nemi.