Za program Moja prva plata, čiji je treći ciklus u toku, do sada se prijavilo oko 5.000 poslodavaca, koji su oglasili oko 8.200 radnih mesta i iskazali interesovanje za blizu 12.000 nezaposlenih, izjavio je za Tanjug direktor Nacionalne službe za zapošljavanje Zoran Martinović.
„Prijavljivanje poslodavaca traje do četvrtka, 22. septembra a imajući u vidu našu naviku da sve radimo u poslednji čas, za očekivati je da će broj prijavljenih poslodavaca i oglašenih radnih mesta za angažovanje mladih biti još veći“, naveo je on.
Prema njegovim rečima, prijavljuju se poslodavci iz svih krajeva Srbije, ali ipak po broju prijavljenih zahteva prednjače Beograd i Novi Pazar, a slede Niš, Novi Sad, Kragujevac, Jagodina.
Kada je reč o delatnostima prijavljenih poslodavaca i obrazovnim profilima koje traže, Martinović navodi da je najviše zahteva iskazano za srednjom stručnom spremom.
„Uglavnom je to administracija, trgovina, pravo, ekonomija. Dakle, traže se knjigovođe, računovođe, ali i konobari, medicinske sestre, vaspitačice. Imamo zahteve za velikim brojem trgovaca u maloprodaji, za administratorima sistema ali s obzirom da je oglašeno oko 8.000 radnih pozicija možemo da kažemo da svi profili imaju šanse u ovom programu“, istakao je on.
Dodao je da bi pošto se bliži kraj prve faze, odnosno prijavljivanje poslodavaca i početak druge faze kada se prijavljuju nezaposleni mladi, nezaposleni već sada trebalo da se pripreme i informišu kako bi mogli da konkurišu.
Prijavljivanje nezaposlenih počinje 3. oktobra i traje do kraja meseca, a oni će sve informacije o iskazanim potrebama poslodavaca i oglašenim radnim pozicijama moći će da nađu na sajtu Nacionalne službe za zapošljavanje kao i na portalu Moja prva plata.
Predviđeno je da se u program uključi 10.000 nezaposlenih, mlađih od 30 godina.
Oni, objašnjava sagovornik Tanjuga, mogu da konkurišu kod jednog poslodavca na više pozicija i kod više poslodavaca.
„Angažuju se na devet meseci, a za to vreme oni sa visokom stručnom spremom dobijaju po 30.000 dinara a sa srednjom po 25.000 dinara. Nacionalna služba za zapošljavanje, osim novčanog dela uplaćuje i naknadu za slučaj povrede na radu ili profesionalnog oboljenja“, navodi Martinović.
Dodaje da je iskustvo iz prethodna dva ciklusa ovog programa pokazalo da i poslodavci mladima koje angažuju dodatno plaćaju iz svojih sredstava.
To, ističe Zoran Martinović, svakako deluje stimulišuće na nezaposlene kao i činjenica da je oko 40 odsto mladih koji su učestvovali u ranijim, već završenim programima, dobilo posao.