Završeno je glasanje, biračka mesta su zatvorena, a kada se izbroje glasovi dobićemo odgovor na najvažnije pitanje: da li je referendum uspeo ili nije.
Na referendum o izmenama Ustava u delu o pravosuđu do 19.00 česova izašlo je 27,6 odsto građana upisanih u birački spisak, saopštila je organizacija CRTA.
Kako Crta navodi, na značajnom broju glasačkih mesta – skoro 30 odsto – na otvaranju jutros nisu bili prisutni svi članovi glasačkog odbora.
Prilikom otvaranja glasačkih mesta, 97 odsto njih bilo je opremljeno propisanim sredstvima za sprečavanje širenja koronovirusa.
Kako ističu u saopšrenju, posmatračka misije Crte ima raspoređene posmatrače na 300 glasačkih mesta određenih na osnovu slučajnog uzorka, reprezentativnog za Srbiju, bez glasača sa Kosova i Metohije. Posmatranje procesa glasanja na takvom uzorku omogući će Crti da izveštava o toku glasanja, poštovanju zakona i procedura, izlaznosti i rezultatima referenduma.
Crta će, prema njihovim tvrdnjama, uložiti dodatne napore da sakupi informacije o toku glasanja na glasačkim mestima u četiri opštine (Kuršumlija, Novi Pazar, Raška i Vranje) kojima je Republička izborna komisija, u noći pred početak glasanja, dodala glasače sa Kosova i Metohije, ali se ova glasačka mesta neće uzimati u obzir prilikom izveštavanja o izlaznosti i rezultatima.
POVEZANO:
Leskovački ugostitelj zabranio političarima ulazak u njegovu kafanu na dan glasanja
ŠTA SE MENJA U USTAVU
Promene se odnose na način izbora sudija i tužilaca kako bi se smanjio uticaj politike u ovom procesu – to je ocena vlasti u Srbiji, čiji su poslanici u Skupštini izglasali promene Ustava koje treba da se potvrde na referendumu.
Sudije i tužioce neće birati Skupština Srbije, kao što je to do sada bio slučaj, već Visoki savet sudstva (VSS) i Visoki savet tužilaca (VST).
Mandat sudija i javnih tužilaca biće stalan – od dolaska na funkciju do odlaska u penziju.
Smatra se da su Visoki savet sudstva i Visoki savet tužilaca nezavisni organi, koji obezbeđuju i garantuju nezavisnost pravosuđa.
Sa izmenama Ustava, članovi Visokog saveta sudstva i tužilaštva – po 11 u oba saveta, biće izabrani po novoj proceduri.
Da „opseg kontinuiranog političkog uticaja na pravosuđe po sadašnjem zakonodavstvu ozbiljno zabrinjava“ bio je stav institucija Evropske unije u pređašnjim izveštajima o Srbiji.
Kritičari iz dela stručne javnosti u Srbiji smatraju da bi i nakon usvajanja izmena mogao da postoji politički uticaj na pravosuđe – kroz članove Visokog saveta sudstva i tužilaštva koje bira Skupština.
Primedba je i što Vrhovnog javnog tužioca, što je najvažnija tužilačka funkcija u državi, i dalje bira parlament.