Završeno glasanje, čekaju se rezultati: Šta ćemo ako referndum ne uspe?

Završeno je glasanje, biračka mesta su zatvorena, a kada se izbroje glasovi dobićemo odgovor na najvažnije pitanje: da li je referendum uspeo ili nije.

.

Na referendum o izmenama Ustava u delu o pravosuđu do 19.00 česova izašlo je 27,6 odsto građana upisanih u birački spisak, saopštila je organizacija CRTA.

Kako Crta navodi, na značajnom broju glasačkih mesta – skoro 30 odsto – na otvaranju jutros nisu bili prisutni svi članovi glasačkog odbora.

Prilikom otvaranja glasačkih mesta, 97 odsto njih bilo je opremljeno propisanim sredstvima za sprečavanje širenja koronovirusa.

Kako ističu u saopšrenju, posmatračka misije Crte ima raspoređene posmatrače na 300 glasačkih mesta određenih na osnovu slučajnog uzorka, reprezentativnog za Srbiju, bez glasača sa Kosova i Metohije. Posmatranje procesa glasanja na takvom uzorku omogući će Crti da izveštava o toku glasanja, poštovanju zakona i procedura, izlaznosti i rezultatima referenduma.

Crta će, prema njihovim tvrdnjama, uložiti dodatne napore da sakupi informacije o toku glasanja na glasačkim mestima u četiri opštine (Kuršumlija, Novi Pazar, Raška i Vranje) kojima je Republička izborna komisija, u noći pred početak glasanja, dodala glasače sa Kosova i Metohije, ali se ova glasačka mesta neće uzimati u obzir prilikom izveštavanja o izlaznosti i rezultatima.

POVEZANO:


Jako slaba izlaznost na referendum u Leskovcu, Nišu i Vlasotincu – CRTA: Nedovoljna pripremljenost organa za sprovođenje glasanja

Haos na biračkim mestima u Prokuplju: Predsednici izbornih jedinica zaraženi koronom, sa izvodima se kasnilo jer su se uspavali, glasača maltene da nema…

Leskovački ugostitelj zabranio političarima ulazak u njegovu kafanu na dan glasanja


ŠTA SE MENJA U USTAVU

Promene se odnose na način izbora sudija i tužilaca kako bi se smanjio uticaj politike u ovom procesu – to je ocena vlasti u Srbiji, čiji su poslanici u Skupštini izglasali promene Ustava koje treba da se potvrde na referendumu.

Sudije i tužioce neće birati Skupština Srbije, kao što je to do sada bio slučaj, već Visoki savet sudstva (VSS) i Visoki savet tužilaca (VST).

Mandat sudija i javnih tužilaca biće stalan – od dolaska na funkciju do odlaska u penziju.

Smatra se da su Visoki savet sudstva i Visoki savet tužilaca nezavisni organi, koji obezbeđuju i garantuju nezavisnost pravosuđa.

Sa izmenama Ustava, članovi Visokog saveta sudstva i tužilaštva – po 11 u oba saveta, biće izabrani po novoj proceduri.

Da „opseg kontinuiranog političkog uticaja na pravosuđe po sadašnjem zakonodavstvu ozbiljno zabrinjava“ bio je stav institucija Evropske unije u pređašnjim izveštajima o Srbiji.

Kritičari iz dela stručne javnosti u Srbiji smatraju da bi i nakon usvajanja izmena mogao da postoji politički uticaj na pravosuđe – kroz članove Visokog saveta sudstva i tužilaštva koje bira Skupština.

Primedba je i što Vrhovnog javnog tužioca, što je najvažnija tužilačka funkcija u državi, i dalje bira parlament.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare