Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović najavio je da će sutra imati sastanak sa proizvođačima mleka u Srbiji, kojima će država pokušati da reši probleme.
Svi ”inputi” u njihovoj poljoprivrednoj proizvodnji su skočili, a naročito nam je problem u centralnoj Srbiji, pošto su u Vojvodini dobili državno zemljište po povlašćenim cenama na osnovu stoke koju imaju, rekao je Nedimović.
On je gostujući na TV Tanjug istakao je da država daje subvencije po svakoj kravi od 25.000 dinara, premiju od sedam dinara po litri mleka, što po jednoj kravi kada se sve sabere bude 500 – 600 evra. Takođe, Nedimović ističe da Srbija ima najveće subvencije u ovčarstvu u Evropi.
Napominje da stočari imaju problem sa visokom cenom soje i kukuruza i da će Srbija imati velike izazove u stočarstvu zbog visokih troškova proizvodnje i to ne toliko, kako je rekao, u uzgoju svinja već u proizvodnji mleka.
Nedimović ističe da postoji velika količina mleka sa niskom cenom na prostoru EU i da prema SSP-u, koji je veoma loše ispregovaran za poljoprivredu, nemamo sredstva za odbranu od takvih cena.
“Ako bismo rekli da nećemo da dozvolimo uvoz mleka iz EU, sutra nam niko ne bi dao da izvezemo bilo koje voće ili povrće na prostor EU, jer su tako vezane klauzule”, objasnio je Nedimović.
Podsetimo, vlasnici muznih krava u Srbiji koji mleko prodaju mlekarama razgovaraće sutra sa ministrom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Branislavom Nedimovićem o tome kako da se podigne otkupna cena tog proizvoda koja je, zavisno od kvaliteta, oko 35 dinara, a prosečna proizvođačka skoro 57 dinara.
U Udruženju odgajivača goveda rekli su danas agenciji Beta da nije problem premija na mleko koju država isplaćuje, već zloupotreba otkupljivača da i taj iznos od sedam dinara koji nije menjan nekoliko godina uračunavaju u cenu mleka.
Premija kao pomoć države stočarima trebalo bi da služi za proširenje proizvodnje, a ne da pokriva deo proizvodnih troškova zato što mlekare godinama plaćaju nisku cenu mleka.
Mlekare, kako su rekli u Udruženju, znaju da će država isplatiti premiju od sedam dinara po litru i računaju da je to dovoljno i da ne moraju i oni da podignu cenu mleka sa oko 35 dinara, iako je zbog poskupljenja stočne hrane prosečna proizvođačka skoro 57 dinara.
Prerađeno mleko se u prodavnicama prodaje i po ceni koja je tri puta viša od otkupne i stalno raste za razliku od otkupne koja je, kako ukazuju proizvođači, „zacementirana“ i skoro ista godinama.
Proizvođači mleka su oštećeni i prilikom isplate subvencija jer, kako su rekli u Udruženju, ako vlasnik farme hoće da dobije tu pomoć od 25.000 dinara po kravi mora da je upiše u matičnu evidenciju, a te službe su za tu uslugu odredile cenu od 12.000 dinara.
Zakonom o stočarstvu, koji predviđa upis grla u evidenciju, nije ograničena cenu te usluge, pa je službe koje se time bave same određuju i kod svih su skoro iste.
Ovim tempom i ovakvom politikom krave će moći za koju godinu samo da se vide na tv.
A kada seljak rasproda svoje stado, jer je ovakvo stanje otkupa mleka neizdrživo, pa kad uvezete Pilos koji ne ispunjava zdravstvene standarde, tada će biti kasno da se bunite jer pijete mleko lošeg kvaliteta.
Ne mogu da verujem da ćete dozvolili mlekarima da unište stočare, kao što ste dozvolili hladnjačarima da unište voćare.