Vlada Srbije usvojila je Predlog zakona o referendumu i narodnoj inicijativi, predviđajući njegovo hitno usvajanje i stupanje na snagu. Njime se zapravo ukida obavezni cenzus za izlazak potrebnog broja glasača kao uslova za uspeh referenduma.
I dok iz vladine Kancelarije za saradnju s medijima saopšteno je da će ovaj zakon građanima omogućiti da „efikasno ostvaruju svoje Ustavom zagarantovano pravo na učešće u vršenju vlasti putem narodne inicijative i referenduma“, sa tim se ne slaže nevladin sector.
“Kada se ukine cenzus, onda i troje ljudi može da izglasa bilo kakvu odluku koja će važiti za sve građane u državi. Zato pamet u glavu i olovku u ruke, pa kad se bude glasalo za izmenu ustava ili dozvole za Rio Tinto, svi na biračka mesta. Izmena ustava sledi, a kakve će biti, to izgleda zna samo jedan čovek”, napisao je na svom Fejsbuk profile građanski aktivista iz Leskovca Bratislav Stamenković.
Ovim postupkom Vlada je postupila suprotno upozorenjima Venecijanske komisije i civilnog društva, saopštila je grupa nevladinih organizacija.
“Vlada je usvojila predlog zakona i pored toga što su organizacije civilnog društva u više navrata ukazivale na izostanak suštinske javne rasprave o nacrtu ovog zakona, njihovu neusaglašenost sa međunarodnim standardima i brojna rešenja koja onemogućavaju ostvarivanje osnovnog prava građana da kao nosioci suverenosti putem referenduma i narodne inicijative odlučuju o najznačajnijim društvenim pitanjima” , naglašava se u saopštenju.
Rešenja predviđena Predlogom zakona zasnivaju se na preporukama Saveta Evrope iz „Revidiranog kodeksa dobre prakse u oblasti referenduma“ iz oktobra 2020. godine.