Pripadnici saobraćajne policije u mnogim mestima u Srbiji, gde su se 4. decembra održali protesti protiv nakaradnih zakona o eksproprijaciji i referendumu, a građani rekli šta misle o Rio Tintu i sličnim firmama, dele prekršajne prijave učesnicima protesta. Sve je više građana kojima su stigle, ali ono što smo mi saznali, i što nam je potvrdilo više advokata, čak i mnogi policiski službnici, je da one nisu zakonite.
Naime, u tim prijavama saobraćajna policija se poziva na Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima, član 333 stav 1 tačka 5 i navodi da su učesnici protesta ometali nesmetano i bezbedno odvijanje saobraćaja na kolovozu. Prijave su napisane na osnovu fotografija, neposrednim opažanjem, ali iako ih potpisuju policijski službenici saobraćajne policije, oni nisu bili na terenu, već samo policajci u civilu i oni koji rade u lokalnim kriminalističkim tehnikama.
“Po ovom zakonu na koji se pozivaju službno lice je dužno odmah na licu mesta da nakon uočavanja prekršaja, legitimiše građanina, da mu ukaže na činjenice, odnosno objasni šta je učinio, kvalifikuje prekršaj i da mu odmah izda prekršajni nalog za koji je predviđena fiksna novčana kazna. U svim ostalim slučajevima u kojima službena lica nisu postupila na taj način, povrđene su zakonske odredbe i svaka osuda je nezakonita”, kaže advokat iz Prokuplja.
POVEZANO:
Počele da stižu prijave za blokade: U ovom gradu na jugu Srbije danas stiglo čak 75!
On dodaje da je zaključak da svi prekršajni nalozi koji su od strane pripadnika MUP Srbije poslati na kućne adrese navodnih učesnika protesta su donešeni uz povrdu imperativa propisa, te su sudski nevalidni.
“Postoji samo jedan izuzetak kada prekršajni nalog može da se dostavi na kućnu adresu. To je u slučaju da je lice nepropisno parkiralo vozilo na zabranjenom mestu i udaljilo se. Tada pripadnik Saobraćajne policije može da napiše prekršajni postupak i on može da se uruči na kućnu adresu, to nije slučaj sa ovima koj su napisane”, dodaje naš sagovornik, koji je rešio da besplatno brani sve one koji su ih dobili.
On dodaje da je sledeći korak svih građana koji su se iznenadili prijavama koje su im stigle na kućnu adresu da odu do nadlžnog Prekršajnog suda gde će dostaviti svojeručno potpisan taj nalog i dobiti potvrdu. Od tog momenta, građanin dobija zaštitu suda i kreće proces dokazivanja.
“Policajci su u još jednoj stvari pogrešili. Oni se pozivaju na fotografije, ali je besmisleno tvrditi da znaju svakog čoveka, njegove lične podatke, kao što je matični broj. To znači da su koristili nedozvoljna sredstva, odnosno aparate za snimanje i prepoznavanje lica. U Srbiji se takve fotografije i snimci mogu koristiti samo ako postoji znak na tom mestu na kojm je obaveštenje da postoji kamera i da se taj deo kolovoza snima. U manjim sredinama, kao što su prokuplje, Kuršumlija, Aleksinac i ostale sredine nigde ne postoj kamere koje snimaju, pa su ti snimci nevalidni na sudu”, objašnjava advokat.
On savetuje sve koji su dobili prekršajne prijave da se odmah obrate nadležnom sudu, ne plaćaju kazne za prekršaje koje nisu učinili, jer im nije predočeno da ih čine na licu mesta, kao što zakon nalaže. Mogu da angažuju i advokata i bolje je, jer će lakše da predoče dokaze koji obaraju prijave. U svakom slučaju građanima su na raspolaganju mnogi advokati u svim sredinama u srbiji koji su odlučili da besplatno zastupaju sve one koji su na ovaj način oštećeni.
I policijski službenici sa kojima smo razgovarali se slažu da će sve te prijave da se odbace i da nema zakonskog osnova za njih. To što se sada vrši pritisak na građane, zastrašuju se na ovakav i slične načine samo dokazuje da naprednjačka vlast svim silama pokušava da ostane na vrhu i da kao i obično, ne poštuje zakone.
OVAKO SE PIŠE PRESTAVKA SUDU
Predsednik Pravnog saveta Narodne stranke, advokat Vladimir Gajić, pozvao je građane da ne plaćaju kazne po prekršajnim prijavama koje su dobili od policije zbog učestvovanja na ekološkim protestima proteklih nedelja. Gajić je istakao da bi građani koji neće da plate kaznu po prijemu prekršajnog naloga trebalo da se potpišu na levoj strani tog naloga na mestu predviđenom za potpis.
“Potom bi trebalo da na dva lista papira, svojeručno čitkim rukopisom ili odštampano, napišu u zaglavlju ’Prekršajnom sudu’ i da navedu mesto u kojem je sud smešten, recimo, ’Prekršajnom sudu u Valjevu’, a ispod toga naslov ’Zahtev za sudsko odlučivanje’”, objasnio je Gajić.
“U tekstu ispod naslova bi trebalo napisati: ’U prilogu vam dostavljam potpisani prekršajni nalog. Ne priznajem prekršaj koji mi se stavlja na teret. U skladu sa zakonom, zahtevam sudsko odlučivanje’”, dodao je Gajić.
Naveo je da bi ispod teksta trebalo da stoje datum, svojeručni potpis i adresa.
“Na jednom od dva papira sa istim zaglavljem, tekstom i potpisom trebalo bi prikačiti potpisan prekršajni nalog. Taj primerak je podnesak sudu, a na drugi primerak sud stavlja pečat prijema zahteva. Najbolje je da građani sami odnesu te papire u sud, a mogu ih poslati i preporučenom poštom”, rekao je Gajić.
B.Roganović
E sad otvaram kokice i cekam komentare botova
„donešeni uz povredu imperativa propisa, te su sudski nevalidni“.
Povreda imperativa propisa u pravu ne postoji jer ne postoji propis za zeljom, ako ne nesto doneseno ne moze biti „nevalidno“, ili je validno ili nije validno.
Vodite racuna sta objavljujete.