Pre nekoliko dana javnost su uznemirile scene redova na benzinskim pumpama, gde su vozači satima čekali da napune svoje rezervoare. Razlog za paniku bila su najnovija dešavanja u Ukrajini i bojazan da bi moglo da dođe do nestašice goriva ili do značajnijeg skoka cena, ali i navodno ograničenje koje su pojedine pumpe uvele, poput maksimalno 20 litara za automobile ili 50 litara za kamione.
Iako su se nadležni ubeđivali građane da apsolutno nema razloga za strah, niti za pravljenje zaliha, mnogi su bili nepoverljivi, pa su dolazili da toče dodatne količine goriva i u kante i kanistere, a ne samo u svoja vozila. Tu se pojavilo novo pitanje bezbednosti čuvanja i skladištenja naftnih derivata.
Iz Ministarstva rudarstva i energetike su ograničili prodaje goriva zbog nepoštovanja propisa koje se, inače, kategorizuje kao privredni prestup ili prekršaj, a visina kazni je propisana Zakona o privrednim prestupima i Zakonom o prekršajima, shodno vrsti načinjenog prestupa.
„Rekli su da nema točenja van goriva, pa sam doterao traktor na prikolici da napunim rezervoar. Šta ću, moram tako. Snađi se pa živi“, komentariše za Rešetku poljoprivrednik iz okoline Leskovca koga su na NIS-ovoj pumpi fotografisale večeras Poljoprivredne novosti.
Kako saznajemo na benzinskim stanicama, točenje goriva u specijalne kanistere, tačnije mobilne rezervoare je i dalje moguće.
„Gorivo za potrošače koji ne mogu na benzinsku stanicu je moguće natočiti u mobilni plastični rezervoar koji je proizveden po međunarodnom UN standardu. Dozvoljene zapremine rezervoara su do 60 litara po posudi, odnosno 240 litara po transportnoj jedinici“, tvrde radnici na pumpi.
Naime, gorivo se skladišti saglasno Pravilniku o tehničkim normativima za bezbednost od požara i eksplozija postrojenja i objekata za zapaljive i gorive tečnosti i o uskladištavanju i pretakanju zapaljivih i gorivih tečnosti („Službeni glasnik RS“, br. 114/17 i 85/21), a koji donosi ministar unutrašnjih poslova.
Pomenuti pravilnik kaže da posude za zapaljive i gorive tečnosti moraju ispunjavati uslove u skladu sa propisima kojima je uređena oblast hemikalija u pogledu konstrukcije, najveće zapremine, pakovanja i obeležavanja.
Takođe, nije dozvoljeno držanje zapaljivih i gorivih tečnosti u prostorijama koje se nalaze ispod kote terena, tavanskom prostoru, putevima evakuacije, prostorima namenjenim za boravak većeg broja lica, u objektima i prostorima u kojima se drže gorive materije i hemikalije koje mogu izazvati požar, prostorima sa otvorenim plamenom, prostorijama namenjenim za sisteme za dojavu i gašenje požara, u prostorijama sa opremom za kontrolu dima, prostorijama trafostanice i sličnim prostorijama.
Pa prodali smo NIS, a, sto je jos gore, sa njim i prakticno poklonili naftu iz Angole (koliko se secam), a koja je pripadala NIS-u. Vrlo inteligentan, strateski veoma mudar potez nase veoma naftom bogate drzave! Sta nas briga za naftu kad imamo Vojvodinu, a sa njom i hrane k’o sase, zato nam je hrana za godinu dana poskupela preko 30% pa tako sada i zvanicno imamo najskuplju hranu u svetu.