Obespravljeni radnici proveli noć u skupštinskoj sali, niko od njih nije jeo

Radnici bivših kuršumlijskih preduzeća koji ni posle petnaest godina nisu uspeli da ostvare svoje pravosnažne presude noć su proveli u skupštinskoj sali zgrade u kojoj je smeštena Opština Kuršumlija. Niko od njih nije jeo, ali zbog toga za sada nema zdravstvenih problema među njima.

Oni traže da im se reši problem, odnosno isplate sva zaostala potraživanja.

„Ljudi su na ivici snage, volje. Ovo je očajnički korak jer godinama pokušavaju da reše problem, ali ih niko ne čuje“, komentariše Dušanka Todorović, radnica nekadašnje Modne konfekcije „7.juli“.

Ranije su se radnici obraćali svim institucijama, dobijali prazna obećanja i uvek su izigrani. U više navrata poslednjih meseci su se okupljali u ovoj sali, a poslednji put početkom juna, dogovoreno je da se napravi spisak svih radnika kojima se duguje novac po izvršnim presudama. Ukupno je 750 radnika koji imaju potraživanja.

Reč je o ljudima koji su radni vek proveli u Drvnoj industriji „ŠIK Kopaonik“, Modnoj konfekciji „7.juli“ , Metalskoj industriji „Metalac“ i zemljoradničkoj zadruzi. Sem „Metalca“ koji je privatizovan i rešen, ostala preduzeća su i dalje u vlasništvu države i stečaju.
Adrese institucije najkompetentnije za rešavanje problema su Privredni sud u Nišu, Osnovni sud u Kuršumliji i Agencija za licenciranje stečajnih upravnika. Skoro dva meseca pokušavali smo da dobijemo odgovore od njih i na kraju iz Agencije za licenciranje stečajnih upravnika nam je rečeno da, barem kako oni imaju saznanja, povezan je staž svim bivšim radnicima u “ŠIK Kopaniku” i svim firmama koje mu pripadaju. Za Modnu konfekciju sudovi na jugu Srbije nisu nadleži jer je promenjena adresa tog preduzeća u stečaju, a u Privrednom sudu u Nišu, nakon što su nam dva puta vraćali zahtev za informaciju od javnog značaja, dobili smo nejasan odgovor za “ŠIK Kopaonik”.

Pitali smo zašto ovaj sud, koji je pokrenuo stečajni postupak u “ŠIK Kopaoniku” nije sproveo radnje i obezbedio naplatu izvršnih presuda. Na kraju odgovora koji nam je poslat iz niškog Privrednog suda se navodi da to nije informacija koja je od javnog značaja, “jer nije nastala u radu suda i nije sadržana u dokumentima u predmetu St.br.53/2015”.

Juče, kada su se radnici okupili u ovoj zgradi, uputili su pismo predsedniku Republike Srbije Aleksandru Vučiću u kojem kažu da ga smatraju razumnim čovekom i pozivaju ga da reši problem.

“U suprotnom, ne ostaje nam ništa drugo, nego da ostanemo u ovoj zgradi do iznemoglosti. Vi ste, gospodine Vučiću, predsednik svih građana Srbije i Vi ste na potezu, a mi nagrađujemo kada tome dođe vreme”, navodi se između ostalog u ovom pismu koje je poslato Aleksandru Vučiću, ali odgovora za sada nema.

I u kuršumlijskoj opštini ćute.Predsednik Kuršumlije Vojimir Čarapić nije odgovarao na naše pozive.

B.Roganović


Tekst je objavljen u okviru projekta “Slobodnim govorom do slobode govora” koji podržava Američka ambasada u Beogradu preko Programa malih medijskih grantova „Mediji i demokratija“. Sadržaj teksta odgovornost je isključivo redakcije portala i ni na koji način ne odražava stavove i mišljenja finansijera projekta.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare