Na šetalištu u Vranju će sutra tačno u podne biti organizovana ekološka Živa biblioteka na kojoj će biti predstavljeno 10 knjiga ekoloških aktivista i aktivistkinja iz cele zemlje, od Beograda do Trgovišta, raznih profesija i generacija.
Performans će trajati 3 sata i zainteresovani građani i građanke Vranja, kao i drugi aktivisti, će biti u prilici da razgovaraju sa svakom knjigom posebno o stvarima kojima se „žive knjige“ bave.
Učesnici/e Žive biblioteke u Vranju su:
1. Olivera Milošević, Zeleni ključ, iz Niša,
2. dr. Dragana Đorđević, naučna savetnica na Institutu za hemiju, tehnologiju i metalurgiju, iz Beograda,
3. Anika Živanović, novinarka, Udruženje Tvrđava, Smederevo,
4. Milenko Jovanović, Nacionalna ekološka asocijacija, Beograd,
5. Minja Nikolić, penzionerka iz Temske (Stara planina), nezavisna odbornica u SO Pirot, a uskoro i poslanica „Moramo“ u Narodnoj Skupštini,
6. Desimir Stojanov, bivši predsednik MZ Rakita i borac protiv MHE,
7. Marija Peternel, Udruženje Zeleni zid iz Niša (prvi durlanski parkić),
8. Branko Mitov, penzioner i borac protiv zagađenja reka u Bosilegradu,
9. Slađan Stojiljković, preduzetnik iz Vranja, porekolom iz Donjeg Stajevca, borac protiv MHE na rekama Pčinji i Tripušnici (Opština Trgovište), i
10. Dragana Đorđević, učiteljica i ekološka aktivistkinja iz Vranja.
Oni će u direktnom razogovru sa zainteresovanima, ali i prolaznicima na šetalištu pričati o svojim iskustvima i o onome čime se oni bave: zaštita reka Stare planine ili reke Pčinje, zagađenje vazduha u Smederevu ili Surdulici, zagađenje zemljišta i voda od rudarenja u Bosilegradu ili od strane Rio Tinta, zagađenje reka od strane rudnika na teritoriji opštine Bosilegrad, izgradnja prvog durlanskog parka u Nišu, mreža ekoloških organizacija Jugo-istočne Srbije, udruživanje eksperata u Nacionalnu ekološku asocijaciju, pritisci na ekološke aktiviste, političko angažovanje nekih od ekoloških pokreta.
Živa biblioteka u Vranju je prva od 8 koliko će ih biti organizovano u okviru malog međunarodnog projekta „Osnaživanje zajednice putem Živih bibloteka“.
Generator je partner, a vodeća organizacija je češka organizacija „Re-connect“. Finansira je Međunarodni Višegradski fond, koji podržava saradnju među zemljama Zapadnog Balkana i Češke, Poljske, Slovačke i Mađarske.
Živa biblioteka, kao inovativna metoda rada sa ljudima na podizanju svesti o marginalizovanim grupama, stereotipima, diskriminaciji itd. je nastala u Danskoj početkom 2000-ih. U Srbiji su žive biblioteke bile popularne 2013., 2014. Organizacija „Hajde da…“ ih i danas organizuje.
U živoj biblioteci knjige su ljudi raznih profila koji razgovaraju sa posetiocima i pričaju im o sebi. Uglavnom su to roditelji dece sa invaliditetom, osove sa invaliditetom, migranti, Romi, žene, žrtve porodičnog nasilja, predstavnici/e LGBT populacije, ali i ekoloski aktivisti itd.