I to su uglavnom ljudi koji su u ovoj fabrici radili pune dve godine, još od 2019-te, a koji su bili zaposleni na određeno vreme i kojima su ugovori do ponedeljka produživani na po tri ili šest meseci.
Ovaj podatak potvrđen je danas Rešetki u leskovačkoj Filijali Nacionanalne službe za zapošljavanje, a iz leskovačke “Jure” su pre par dana izjavili da su od početka godine otpustili samo jednog radnika.
“Dosta radnika ne produžava ugovor o radu nakon isteka određenog perioda, ali su razlozi za to uglavnom legitimni zahtevi radnika, kao što su prelazak kod drugog poslodavca, otvaranje preduzetničke radnje, odlazak u inostranstvo ili drugi lični razlozi. Na tim radnim mestima se u najkraćem roku zapošljavaju drugi radnici”, naveli su, između ostalog, u Jura Korporaciji u Leskovcu.
Kako nezvanično saznajemo, zatvoren je jedan ceo proizvodni pogon.
LESKOVČANIMA “NOGA”, OTVORENA VRATA ZA RADNIKE IZ PROKUPLJA, ŽITORAĐE, NIŠA…
Sindikalci iz “Jure” i “Aptiva” potvrdili su danas Rešetki da se u ovim fabrikama ugovori ne produžavaju Leskovčanima, a da se dovode neki novi, neobučeni radnici iz okolnih gradova, kao što su Prokuplje, Niš i Žitorađa.
“Jeste, ima mnogo takvih slučajeva kod nas”, kazao je predsednik Samostalnog sindikata u “Aptivu” Marko Todorović.
Predsednik Samostalnog sindikata metalaca Srbije Zoran Marković navodi da to nije ništa čudno.
“Interes je poslodavca da stalno obučava neku novu radnu snagu. To su uglavnom jednostavna radna mesta gde možete da obučite ljude da rade za pet dana”.
Inače, sindikalci iz “Jure” kalkulišu podacima da je od početka godine u ovoj fabrici bez posla ostalo nekoliko stotina ljudi.
Zbog toga se radniku “Jure” Predragu Stojanoviću, koji je osnovao Sindikat u toj fabrici u Leskovcu, ponovo pretilo otkazom – ovoga puta zbog toga što je sredinom marta ove godine, kao jedan od sagovornika u našem dokumentarnom filmu “Moderni robovi”, izneo podatke o broju otpuštenih radnika i položaju zaposlenih u ovoj stranoj kompaniji.
Stojanović je izneo okvirne podatke o broju radnika kojima ugovori za rad nisu produženi i upozorio da inspekcijski organe ne rade svoj posao kada dođu da kontrolišu poslovanje ove kompanije u Leskovcu.
Stojanović u tom filmu kazao i to da strani investitori zapravo ne rade ništa protivzakonito, ali da izostaje zaštita države ljudima koji su zaposleni u ovim fabrikama, i to odavno.
“Čini se kao da država štiti poslodavca, a ne radnike. Znam i to da oni koji rade već dve godine i trebalo bi da dobiju ugovore za stalno, njima se menja ugovor o radu i postaje zamena za žene koje su, recimo, na porodiljskom”, naveo je Stojanović.
On je tada tvrdio i da radnici svesno ćute, trpe i pristaju na ovakve uslove rada.
“Znajući u kakvoj državi živimo i kakve su nam inspekcije, nas nema ko da zaštiti. Država je zaboravila na obične radnike. Država je uvek na strani investitora”, kazao je on.
Predsednik Samostalnog sindikata metalaca Srbije Zoran Marković podneo je prijavu inspekciji rada protiv uprave leskovačke “Jure” zbog sumnji da u ovoj fabrici ne dozvoljava sindikalno organizovanje i da vrši pritisak na zaposlene da se ne učlanjuju u njihov sindikat – o čemu možete čitati u posebnom tekstu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i Twitter nalogu.
Verujem da Aptiv dovodi ljude sa strane, jer im pola rukovodstva nisu Leskovčani