U vlasotinačkom “Gruneru” su pre dva dana počela otpuštanja radnika bez mogućnosti da ostvare svoja prava u slučaju nezaposlenosti, a među njima je i samohrana majka. Do sada je raskinuto tridesetakak ugovora o radu, radnici tvrde da će ih biti preko 100, a iz fabrike su potvrdili da su moguća nova otpuštanja.
Kako sami radnici navode, njima je podmetnut sporazumni prekid ugovora o radu, uz obećanje da će biti možda vraćeni u avgustu ako potpišu. Samim potpisivanjem, ostali su bez naknade sa Birao za nezaposlene, kao i bez otpremnine.
“Pozvali su nas u trpezariju i tamo uručili otkaze. Jas am pitala da li imamo pravo na otpremnine ili tržište rada, a meni je sekretarica drsko rekla da se samo ja bunim i da nemamo praov na ništa. Ja sam samohrana majka, izdržavam sama jednog studenta i jednog srednjoškolca sa tom platom od 45.000 dinara”, kaže za Rešetku Ana Stanković, samohrana majka.
Brankica Mitrovska i Žaklina Veličković navode da su im iz rukovosdstva fabrike obećali da će da ih vrate na posao u avgustu.
“Zo je usmeno obećanje. Oni čekaju da po zakonu prođe tri meseca kako ne bi imali pravo da se posle toga ni bunimo. Mi njima više ništa ne verujemo”, navode ove žene.
Ove radnice najavljuju tužbe protiv uprave fabrike, anjihov advokat Milanm Mitrović tvrdi da se radi o klasičnom obmanjivanju radnika.
“Mi smo radnicima ponudili pravnu pomoć, budući da je izigran Zakon o radu. U sporazumnom otkazu ne stoji da će radnici biti vraćeni na posao, već da će im biti isplaćene zaostale zarade i druga primanja. Ovde nije postojala njihova saglasnost i volja. Mi ćemo tražiti da ugovori o raskidu ugovora budu poništeni”, objašnjava Mitrović.
Opoziciona narodna poslanica Jelena Milošević razgovarala je danas u Vlasotincu sa otpuštenim radnicama i pozvala Vladu Republike Srbije da stane u zaštitu radnika.
“ Fabrika “Gruner” dobila je ogromne subvencije od države, prema natpisima iz medija, preko 3 miliona evra. Ovu fabriku je u oktobru 2022. godine posetio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, kada je i otvoren i novi pogon i najavljeno 200 radnih mesta. Kako je moguće da 5 meseci, nakon otvaranja pogona, ljudi ostaju bez posla?! Plate u ovoj fabrici su manje od 400 evra. Gde je prosečna plata od 82.000 o kojoj mantraju funkcioneri vlasti?! Država mora da stane uz radnike, ovo je ko zna koji dokaz po redu o kršenju radničkih prava od strane poslodavca koji je dobio ogromne subvencije od države. Naši radnici nisu roblje, fabrike ne smeju da budu logori, profit ne sme da bude važniji od života i zdravlja ljudi. Ovakvo tretiranje od strane poslodavaca je nedopustivo”, ističe ona.
U samoj upravi “Grunera” kažu da je poznato da je zbog rata u Ukrajini smanjena potražnja za njihovim proizvodima i da je došlo do nedostatka potencijalnih kupaca te da će najverovatnije morati da smanje broj radnika, ali tvrde još uvek nije bilo otpuštanja.
“Bilo je par slučajeva kada su zaposleni zaključili sporazumni prestanak radnog odnosa odnosno iskoristili mogućnost koju predviđa Zakon o radu i opšti akti preduzeća i to koliko nam je poznato jer su već našli posao kod drugog poslodavca. Nema potpisanih rešenja o otkazu bez otpremnina, radi se najpre o velikoj i ozbiljnoj firmi koja ne posluje tako. Ako budemo pokrenuli postupak rešavanja viška zaposlenih zaposleni će biti blagovremeno obavešteni i naravno uz prateću otpremninu i naknadama koje se isplaćuju u skladu sa Zakonom o radu. Još uvek razmatramo potrebu za smanjenjem zaposlenih, kada bude doneta odluka o pokretanju postupka zaposleni će biti blagovremeno obavešteni, uključiće se i nadležne službe radi zaštite prava zaposlenih, isplatiće se zaposlenima sve što ih sleduje po Zakonu, tako da nema potrebe za protestima, situacija jeste teža nego ranije, ali se trudimo da je prevaziđemo”, navodi se u saopštenju iz uprave fabrike.
Gruner je otvorio prvi pogon 2007.godine, počeo je sa 50 radnika, a sada ima oko 743 radnika.
D.Marinković
Nije tačna informacija rukovodstva Grunera da nije bilo otpuštanja. Čak je taj broj i veći. Nekom je u interesu da se sve ovo zataška. I da, tačno je da su radnicima dali sporazume otkaze jer su naterani da ih potpišu uz navodno obećanje da će ih vratiti na rad. Za sporazume raskide radnik nema prava na otpremninu i tržište, tako da su ih i na taj način obmanuli. Slično se dešava i firmi Elrad Srbija d. o. o. gde je pored preko sto otpuštenih radnika koji su bili zapošljeni na neodređeno tj. stalno ( koliko je samo bilo otpuštanja onih koji su bili pod ugovorima), najavljeno otpuštanje još 42 radnika ove firme. Interes pojedinaca nove garniture menadžera fabrike sigurno da postoji. Država ili ne zna šta se dešava ili namerno žmuri. Podobne neznalice ostaju da rade a svi koji su mogli ili mogu da im se suprotstave ostaju bez posla. Kulminacija tek sledi jer im je najavljeno da će oni preostali koji ostanu da raditi za manje od minimalca. Izgleda da u Srbiji nema pravde za radnike.