Za razvoj socijalnog preduzetništva, budžetom za ovu godinu, planirano je 50 miliona dinara, a narednih meseci će biti usvojeni Program razvoja i akcioni plan, jer ova oblast predstavlja najpogodniji alat za radno angažovanje, a samim tim i unapređenje položaja osetljivih grupa.
Na evidenciji Nacionalne službe za zapošlavanje je oko 130.000 lica koja pripadaju teško zapošljivim kategorijama, što je oko 35% od ukupnog broja nezaposlenih.
Procena stručnjaka je da bi oživljavanjem i daljim razvojem socijalnog preduzetništva procenat radnog angažovanja ljudi iz setljivih grupa, mogao biti drastično veći.
Od oko 160 hiljada korisnika novčane scijalne pomoći, bar trećina je radno sposobna i u tom pravcu svakako treba delovati u narednom periodu, ocenjeno je u izveštaju Saveta za razvoj socijalnog preduzetništva.
Program podrške, ove godine vredan 50 miliona dinara, namenjen je unapređenju poslovanja postojećih, ali i novim privrednim subjektima, koji imaju uslov da se registruju kao socijalna preduzeća.
Od 500 ovakvih preduzeća, koliko se procenjuje da ih je u Srbiji, tek je desetak registrovano pod imenom “socijalna“, a Švedska agencija za međunarodni razvoj SIDA će, u saradnji sa Naledom, početi realizaciju projekta za širenje svesti o prednostima i značaju socijalne ekonomije.
Cilj je da socijalna preduzeća razumeju kriterijume, uslove i procedure regitracije i, što je najvažnije, koristi od dobijanja statusa: finansijsku podršku, poreske olakšice i vrednovanje u javnim nabavkama.
Glavna odlika ovih preduzeča je da se osnivaju kao rezultat privatne inicijative, sa ciljem da ponude održiva rešenja za razvoj zajednice. Karakteriše ih društvena misija, demokratsko upravljanje i obaveza da dobit reinvestiraju ili vrate zajednici. Zakon o socijalnom preduzetništvu, zajedno sa drugim aktima, treba da doprinese unapređenju položaja osetljivih grupa i pomognu da dugoročno nezaposleni, žrtve nasilja, invalidi, beskućnici, povratnici sa odsluženja zatvorskih kazni i drugi, lakše dođu do posla.
S.Stojiljković