To je popisom ustanovio Republički zavod za statistiku i objavio u istoimenoj publikaciji.
Jelena i Dragan su najčešća imena u Srbiji, a najzastupljenije prezime je Jovanović. Dragana Jovanovića ima 2.200, a Jelena Jovanović 1.900, pokazuje prošlogodišnji popis.
U deset najmnogobrojnijih ženskih imena su i Milica, Marija, Dragana, Mirjana, Ljiljana, Snežana, Ivana, Gordana i Ana, a kod muškaraca, na listi najpopularinijih su i Aleksandar, Milan, Nikola, Zoran, Marko, Miloš, Goran, Dejan i Dušan.
Poslednje dve decenije, po pitanju imena, stvari su se dosta promenile, pa se u deset najčešćih ženskih imena iz prethodne tabele, zadržala samo Milica i to posle Dunje i Sofije. Slede: Sara, Nikolina, Lena, Teodora, Anđela, Maša i Nađa.
Što se tiče muških imena, na popisu modernih, poziciju je sačuvao samo Nikola i to je četvrto najzastupljenije ime od 2011. godine. Ipak, najviše je Luka, Lazara i Stefana, ali su među deset najpopularnijih i: Aleksa, Vuk, Filip, Mihajlo, Pavle i Vasilije.
Zanimljivo je da je, do 1943. godine, u Srbiji najpopularnije ime bilo Radmila. U poslednje dve ratne godine, devojčicama je najčešće davano ime Slobodanka. Slede periodi u kojima su dominirale Mirjane, Ljiljane i Snežane. Sedamdesetih godina prošlog veka roditeljima su se odlučivali i za imena Biljana i Danijela, a od 1976. do 2011. godine zavladale su Jelene i Milice.
Do početka Drugog svetskog rata, u Srbiji je najčešće muško ime bilo Milan. U ratnim i poratnim godinama, najviše je bilo Slobodana, a od 1951. godine rađaju se Dragani, Zorani i Gorani. Nakon 2000. godine, u 12 generacija, najpopularnije ime je Luka.
Što se tiče prezimena, u Srbiji je ubedljivo najviše Jovanovića, oko 130.000, slede Petrovići, kojih je oko 100.000, pa Nikolići-90.000.
Na tabeli 10 najčešćih su i Markovići, Đorđevići, Stojanovići, Ilići, Stankovići, Pavlovići i Popovići.
S.Stojiljković