Zbog tekstova koje je pisao o odlaganjima suđenja odborniku Ljubiši Stankoviću iz Leskovca optuženom za šverc duvana, novinar i urednik Rešetke Dragan Marinković prijavljen je polciji sa obrazloženjem da je pisanjem uznemirio Stankovića.
Leskovačka policija napravila je presedan i Marinkovića juče pozvala na informativni razgovor.
Kako je Rešetka pre dva dana pisala, odborniku Stankoviću sa liste „Svi za jednog, jedan za sve“ (nekada plus– dr Aleksandar Rangelov) je ponovo odloženo završno ročište u okviru koga mu se sudi po optužnici da je nelegalnom prodajom duvana oštetio budžet Republike Srbije za oko 10 miliona dinara.
Epilog svega je da je Mariković dobio telefonski poziv od inspektora leskovačke policije da dođe na informativni razgovor što je, po rečima pravnog zastupnika Marinkovića advokatice Jovane Vučković Pejčić, svojevrsni presedan i protivzakonit postupak.
„Po mom mišljenju, ovakvo postupanja inspektora Odeljenja kriminalističke policije Policijske uporave u Leskovcu predstavlja presedan, jer shodno odredbama Zakona o krivičnom postupku i Zakona o policiji, policija preduzima kriminalističko operativne radnje i mere kako bi prikupila informacije o izvršenom krivičnom delu i eventualnom učiniocu, kao i pojedine dokazne radnje. Dakle, nadležnost policije usmerena je isključivo na krivična dela, a novinar, objavljivanjem informacije o nosiocima javnih funkcija i njihovim sudskim postupcima ne može biti izvršilac ni jednog krivičnog dela predviđenog našim krivičnim zakonodavstvom. Saglasnost postupanja sa Zakonom u odnosu na novinare zapravo vrši sud shodno odredbama o javnom informisanju i medijima u parničnom postupku, a saglasnost postupanja novinara sa profesionalnom etikom vrši Savet za štampu. Zaključak je da je zakonima Republike Srbije isključena nadležnost policije u ovakvim činjenično pravnim situacijama. Čak i u slučaju prijema prijave od strane građana, koji se ne odnosi na krivična dela, policija je dužna da to predoči licu koje podnosi prijavu, a ne da postupa po istoj“, rekla je Veličkovićeva.
Da ovakvih slučaja u Srbiji do sada nije bilo Marinkoviću su potvrdile brojne kolege.
„Razgovarao sam sa kolegama sa dugogodišnjim iskustvom i impozantnim karijerama iz cele Srbije o ovom postupku policijskih inspektora i oni tvrde da se nikada u praksi nisu susreli sa sličnim primerom. Prema njihovim rečima, do sada se nije desilo da neki novinar bude pozivan na informativni razgovor zbog toga što je pisao o nekom političaru, pogotovo ne u kontekstu da je ovaj, kao nosilac javne funkcije, optužen za neko krivično delo. Ali s obzirom da se u samo u poslednjih nekoliko dana desilo nekoliko napada na novinare u Srbiji, da su mi kolege šamarane i pesničene nasred ulice, ne bi me čudilo da policajci počinju da nas redom pozivaju svakog ponaosob samo zato što smo napisali ili najavili da sutra neće biti lepo vreme“, kaže za Stav Dragan Marinković.
Marinković izražava sumnju da je policija pomenutu prijavu iskrostila kako bi se sa njim „obračunala“.
„Lično smatram da su određeni ljudi iz leskovačke policije iskoristili besmislenu prijavu jednog neukog političara da se obračunaju samnom, zastraše me i ‘postave na svoje mesto’. Poznato je široj javnosti da Rešetka već godinama unazad izveštava o sumnjama u spregu kriminala i policije, kao i o nesavesnom postupanju određenih policijskih službenika u vršenju dužnosti. A sve je krenulo kada sam kao novinar u jednoj drugoj redakciji radio veliko istraživanje o dilovanju droge po leskovačkim ulicama, pa je načelnik Policijske u Leskovcu Tomislav Ilić od moje tadašnje urednice, sa kojom je privatno jako dobar, zatražio da se izbaci ceo deo teksta koji se odnosi na svedočenje majke zavisnika od narkotika o tome da je njenom sinu drogu prodavao policijski inspektor, a meni, kako mi je tada preneto, zapretio tužbom. Kada sam otvorio Rešetku, pre tri godine, došao sam do saznanja da je polcijskim službenicima naređeno iz vrha leskovačke uprave da me prate. Odgovor na podnet zahtev po kom osnovu to rade, na šta zakosnki imam pravo, nikada nisam dobio odgovor. Sa druge strane, za ovako nešto se postupa ekspresno. A još žalosnije je to što se na saslušanje pozivam telefonom, i to od strane inspektora koji je označen kao kontakt tačka u slučaju pretnji i napada na novinare“, kaže Marinković.
Kako je poziv od policije dobio telefonskim putem Marinković je bio izričit u tome da mu se poziv pošalje pisanim putem te da ću se na njega pojaviti u pratnji advokata.
Do trenutka zatvaranja ovog tekst pisani poziv za informitvni razgovor Marinković nije dobio.
Podsetimo, odborniku Ljubiši Stankoviću je ovog 25. marta trebalo da bude održano završno ročište, ali je ono odloženo za 4. maj. Odloženo je i to ročište za juli.
Stanković se sumnjiči da je od 2021. godine na crnom tržištu nabavljao rezani duvan po nižoj ceni, a zatim ga preko jedne društvene mreže po višoj prodavao kupcima na teritoriji Srbije, kao i da ga je zajedno sa svojim sinom S. S. slao putem brze pošte, dok su naplatu vršili pouzećem.
Oni se terete da su nelegalnom prodajom duvana oštetili budžet Republike Srbije za oko 10 miliona dinara.
U međuvremenu, Stanković je, kako saznajemo, uveliko u pregovorima da sa odbornicima SSP-a, DS-a i pokreta Srce u lokalnoj skupštini formira odborničku grupu, a njima bi trebalo da se pridruži još jedan odbornik iz GG „Svi za jednog, jedan za sve“ blizak Aleksandru Rangelovu. Na to se čeka, i zavisi isključivo od sudkog ishoda.
Svake godine je sve gore, jednopartijski fašizam je stigao u Srbiju.
Marinkovicu, svaka tebi cast za objavljivanje tekstova o raznim zloupotrebama i kriminalu. Jedini si ti koji ima m… da pise, sve pohvale. Ali moram da kazem da je nacelnik PU u Leskovcu, jedan cestit, posten, strucan i iznad svega profesionalac u svom poslu. Sada sto ima u sluzbi „prljavih“ nestrucnih i ljigavih, on covek ne moze da bira uposljenike.