Sezona slava zvanično je otvorena 12. oktobra, kada su srpski vernici proslavljali Miholjdan. Narednih dana očekuje nas još slava, zbog čega smo proveravali koliko ove godine košta slavska trpeza. U poređenju sa prethodnom godinom, ove će domaćini morati da „malo dublje gurnu ruku u džep“, jer su cene mesa, kupusa otišle u nebesa.
Iako bi trebalo da se obeležava u krugu porodice, često se krsna slava slavi u širem krugu, sa desetak i više gostiju. A što je više gostiju, to su i troškovi veći.
Ove godine domaćini će morati da pripreme veću svotu novca nego što su prethodne, s obzirom na to da je poskupelo meso, ali i druge namirnice poput kupusa…
Sagovornik Nove Dragan Mitrović koji priprema slavu 31. oktobra – Svetog Luku, ispričao je za da mu za slavski ručak za oko 30 gostiju, ove godine treba između 50.000 i 70.000 dinara.
Najviše novca će, kako kaže, dati na pečenje.
„Ove godine je cena mesa jača nego prošle. A znate kako kažu: nema slave bez prasetine ili jagnjetine, tako da je, ne samo meni, nego svima, pečenje najveća stavka. Naravno, pre pečenja, treba pripremiti čorbu ili supu, obezbediti salatu, kupiti hleb, salvete, pirinač za sarmu i niz drugih stvari, što samo povećava troškove“, objašnjava on.
Prema informacijama koje smo dobili iz više pečenjara, cene pečenja po kilogramu kreću se oko 3.000 dinara za prasetinu, dok je kilogram jagnjećeg pečenja skuplji za nekih 500 dinara.
A ukoliko želite da vam u pečenjari iseku meso (celo prase), to će vas dodatno koštati i do 1.500 dinara. Manje količine se uglavnom ne naplaćuju.
Jeftinija varijanta je ako se domaćin opredele da mu glavno jelo bude svinjski kare bez kostiju čija cena ide i do 1.200 dinara. Prošle godine je, na primer, koštalo 900 dinara.
Slavski kolač je, mahom ista – u pekarama košta između 500 do čak 2.000 dinara.
Prošle godine se, recimo, u Beogradu cena slavskog kolača kretala od 350 do 400 dinara, što je, u nekim slučajevima, i do pet puta manje nego ove godine.
Mešano mleveno meso i do 1.500 dinara po kilogramu
Pola kilograma svinjskog mlevenog mesa (uglavnom je takvo pakovanje) ove godine košta oko 600 dinara, što znači da vam je za kilogram potrebno 1.200.
A prošle godine meso je koštalo oko 800 dinara po kilogramu.
Kilogram pečenice ne može u supermarketima da se nađe ispod 1.000 dinara, a za malo luksuzniji meni potrebno je najmanje 2.000 i to ako se slučajno nađu na akciji. Za sve to treba pripremiti još 4.000 do 5.000 dinara.
Na račun treba dodati i trošak za testa. Dva kilograma pite košta minimum oko 1.000, dok dva kilograma kiflica treba platiti oko 3.000 dinara.
Savremene domaćice uglavnom kupuju sitne kolače, a najpovoljniji u Beogradu se kreću oko 2.000 dinara po kilogramu, dok im cena ide i do 6.000.