Tijana Olah (26) koja je pre više od godinu dana teško povređena u fabrici obuće HAIX u Vranju, pokušava da pravdu nađe pred sudom. Veštaci su utvrdili da je ova mlada žena pretrpela trajni invaliditeti to na mašini koja nije bila bezbedna za rad. Za sve to vreme, Osnovno javno tužilaštvo u Vranju ni pet meseci posle podnošenja krivične prijave nije saslušalo zastupnike firme – Nemce.
Tijana Olah je zbog povrede na radu tri puta bila hospitalizovana. Jednom reanimirana. Imala je šest operacija. Jedan prst joj je 21 dan bio zašiven u trbuh. Ostala je bez delova tri prsta, a pun obim pokreta ima samo u palčevima.
Nebezbedna mašina u vranjskoj fabrici obuće kompanije HAIX, koja se bavi proizvodnjom zaštitne opreme, radnici Tijani Olah je u maju prošle godine obe šake. Krvareći, tako je ostala zaglavljena skoro 40 minuta, dok majstori nisu uspeli da razmontiraju mašinu i oslobode je. Od poslodavca je, kaže, nakon svega dobila korpu sa voćem i ponudu za psihološku podršku.
Tog 9. maja Tijana je rad u prvoj smeni započela na mašini na kojoj je radila prethodnih nedelja. Ta mašina je, kako kaže, zbog kvara konstantno nakupljala otpad, zbog čega je bilo potrebno da je mehaničari servisiraju. Zato joj je nadređena dala usmeni nalog da nastavi da radi na drugoj mašini. Umesto da mašina uvlači šablon sa kožom ispod zaštitnog štitnika, dalje ka horizontalnim valjcima koji uvlače kožu ka nožu koji je preseca, mašina je uvukla Tijanine ruke.
Kada su majstori uspeli da razmontiraju mašinu i oslobode je, transportovana je u Opštu bolnicu Vranje, gde su lekari predlagali amputaciju, ispričao je za „Slobodnu reč“ njen verenik Nikola.
„Čim su stigli u Niš, vodili su je na odeljenje reanimacije. Tog dana je imala prvu operaciju“, prisetio se Tijanin budući suprug.
U Kliničkom centru Niš ležala je najpre mesec dana i dva puta je operisana, posle čegaj je kod kuće provela desetak dana, da bi zbog komplikacija ponovo bila hospitalizovana i operisana u KC Niš.
Do avgusta 2023. godine ukupo je tri puta hospitalizovana i imala je šest operacija na šakama. Za to vreme joj je jedan prst 21 dan bio zašiven u trbuh, kako bi ga spasili.
„Dok joj je prst bio zašiven u trbuh, ostajao sam budan pored nje cele noći, da ne bi u snu pokidala konce i raskrvarila ranu“, ispričao je Nikola koji je izgubio posao dok je bio uz svoju verenicu tokom lečenja i oporavka.
U toku predistražni postupak
Inspektor rada u Vranju za Pčinjski okrug je dana kada se desila povreda usmenim rešenjem i Zapisnikom o bitnim radnjama Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja na licu mesta poslodavcu zabranio korišćenje mašine, a poslodavac je nakon povređivanja zaposlene na drugim mašinama sličnih karakteristika instalirao dodatne štitnike, kako ne bi došlo do povređivanja drugih zaposlenih, kaže za „Slobodnu reč“ Tijanin advokat Aleksandar Stamenković.
Tijana je pokrenula vanparnični postupak pred Osnovnim sudom u Vranju, u kom je izveden dokaz – veštačenje preko veštaka mašinske struke dipl. maš inž. Dragana Temeljkovskog, redovnog profesora na Mašinskom fakultetu Univerziteta u Nišu. Veštak je u svom nalazu naveo nedostatke koje je mašina imala, i napisao da ona nije bila bezbedna jer nije bila obeležena opasna zona (nož i valjak), što je prema njegovim rečima bilo obavezno.
Kompanija HAIX u svojoj dokumentaciji navodi da je sporna mašina ispitana dva meseca pre incidenta, 9. marta 2023. godine, od strane ovlašćene organizacije, privatnog instituta iz Leskovca, kao i da je posedovala stručni nalaz od 20. marta 2023. godine, da su primenjene propisane mere za bezbednost i zdravlje na radu, odnosno da je „oprema bezbedna za upotrebu – korišćenje“.
Međutim, sudski veštak u nalazu dodaje još i da je ova „pogrešna tvrdnja“ smanjila pažnju zaposlenih, što je dodatno dovelo do povređivanja.
„Specijalista sudske medicine, stalni sudski veštak prof. dr Miodrag Zdravković, utvrdio je da je Tijana zbog zadobijenih povreda pretrpela trajni invaliditet i da je lišena svake mogućnosti za normalan nastavak dotadašnjeg života i obavljanje svakodnevnih aktivnosti, kao i to da je onemogućena daljeg radnog angažovanja i da svakog dana trpi duševne bolove“, ističe advokat Stamenković.
Osnovno javno tužilaštvo u Vranju je u dopisu od 21. oktobra potvrdilo da se vodi predistražni postupak, kao i da prijavljeni državljani Nemačke nisu još uvek saslušani: „Stavljen je poziv PU Vranje za prikupljanje potrebnih obaveštenja, gde još uvek nije obavljen razgovor sa prijavljenim državljanima R.Nemačke na okolnosti navoda iz podnete krivične prijave“, piše u dopisu.
U odgovoru Osnovnog javnog tužilaštva nisu navedena imena odgovornih državljana Republike Nemačke. Prema podacima Agencije za privredne registre, HAIX OPREMA D.O.O. u Srbiji ima trojicu zakonskih zastupnika/direktora: Michael Haimerl, Josef Johanes Cremer i Stefan Amberger.
Od poslodavca korpa sa voćem i manja naknada
HAIX je, kako tvrdi Tijanin zastupnik, u periodu od 9. maja 2023. godine, kada se desila povreda, do 9. novembra iste godine, njoj isplaćivao naknadu za vreme odsustvovanja sa rada zbog privremene sprečenosti u punom iznosu, ali je od tada, do otvaranja trudničkog bolovanja 11. juna 2024. godine, uplaćivana manja naknada zarada od zakonom propisane u slučaju povrede na radu zaposlenog.
Tijana tužbom traži da HAIX isplati i ovu razliku, kao i troškove lečenja i prevoza na relaciji Vranje – Niš – Vranje. Zahteva se isplata naknade štete zbog pretrpljenog straha, pretrpljenih i budućih fizičkih i duševnih bolova, zbog duševnih bolova usled umanjenja životne aktivnosti, ali i za duševni bol zbog odlaganja venčanja. Zahteva isplatu jednokratne novčane rente zbog umanjenja radne sposobnosti.
„Za sve ovo vreme, niko iz rukovodstva Tijanu nije pitao ni kako je. Dobila je korpu sa voćem i ponudu za psihološku podršku“, kaže Tijanin verenik Nikola.
Ona dodaje da su nakon povrede njene kolege sakupljale novac da bi joj pomogle, a da od firme nije dobila ikakvu novčanu pomoć.