To što će od 1. januara sve javne biblioteke biti u obavezi da za svaku pozajmljenu knjigu plaćaju nakdonadu od 15 dinara, odbornica u Skupštini grada Leskovca i Šefica odborničke Grupe građana „Svi za jednog, jedan za sve“ Marina Smiljković uporedila je danas sa nacističkim uništavanjem knjiga u Beogradu 1941.godine.
Kako je kazala, važnost kulture za jedan narod najbolje je opisan 6. aprila 1941.godine kada su Nemci bacili bombe na Narodnoj biblioteci u Beogradu.
“To je bio nemački general Aleksandar Ler. Na njegovom suđenju, i pitanje zašto su uništili biblioteku u Beogradu, on je odgovorio: ‘Zato što je u njoj sačuvano ono što je vekovima činilo kulturni identitet tog naroda’. Prema tome ostavljam javnosti da uporedi ono što su radili Nemci 1941. godine, fizički uništavajući i paleći knjige, sa ovime što se perfidno radi da se broj čitalaca smanji. Jednostavno da se broj biblioteka ugasi, a samim tim i kulturno nasleđe jednog naroda, što bi bilo katastrofalno za Srbiju“,kazala je Smiljković.
Ona je objasnila da će od ovog pravila biti izuzete Univerzitetske i školske biblioteke, kao i Narodna biblioteka Srbije, te da autorska prava treba da se poštuju ali ne, kako je istakla, po ceni zatvaranja biblioteka.
“U normalim zemljama ovaj iznos plaća osnivač bibliioteka, a to je ili država ili grad. Kod nas će to biti prepušteno samim bibliotekama. Poznavajući naše prilike, najveći broj tog novca otići će u nečije džepove. Ceo ovaj plan je netrasparentan kako za javnost tako i za same radnike biblioteka koji će sigurno ostati bez posla“, upozorila je.
Smiljkovićeca je na poslednjoj sednici lokalnog parlamenta zatražila formiranje Anketnog odbora za ispitivanje stanja i potreba biblioteka u Leskovcu i okolnim opštinama, što je odbijeno.
U GG “Svi za jednog, jedan za sve” su danas izrazili i ogorčenost što vladajuća većina u Skupštini grada nije usvojila nijedan njihov predlog za ovih devet meseci koliko su oni deo parlamenta, a bilo ih je, kako zaključuju, mnogo.
D.Marinković