Takozvani reprezentativni sindikati su se ‘ogrebali’ o studente za svojih pet posto, jer je ministarka pre mesec dana govorila da nema para. Otkud sad pare, upitao je Dušan Kokot, predsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije.
Kako je rekao, pregovora ne bi ni bilo da nije bilo studenata.
„Danas su se oni popeli na leđa tih studenta da bi dobili tih pet posto. A mi njima treba teret da skinemo, a ne da im ga natovarimo“, smatra Kokot.
Forum beogradskih gimnazija, Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Vojvodine i Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije poručuju da ostaju uz studente. Kokot je ranije rekao da vlast „muljanjem“ sa koeficijentima pokušava zapravo da izoluje pobunjene studente i spreči širenje protesta i pobunu.
„Situacija je takva da odluka koju smo doneli da 20. januara ne počne drugo polugodište je stav naših članova, ali je to stav ogromne većine prosvetnih radnika. Više od 85 posto naših članova se izjašnjava za obustavu rada 20. januara, a kod drugih sindikata je ispod 50 posto. Naši članovi su možda hrabriji, ali ne verujem da je razlika tolika. Ili tamo anketiranje nije sprovedeno kako valja, ili su neki rezultati izvučeni iz konteksta“, kaže Kokot.
Dodaje da članovi Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije, koji inače nije jedan od četiri reprezentativna sindikata u prosveti, neće raditi 20. januara.
Kokot smatra da prosvetni radnici treba da pokažu ko su. „I da stanu uz svoje bivše učenike, uz zahteve kojima se traži izgradnja normalne države, u kojoj su bezbedni i đaci i profesori“, dodao je.
Opširnije OVDE.