Već na samom početku školske godine roditelji u pojedinim osnovnim školama u Leskovcu suočavaju se sa pritiscima da se izjasne da li će njihova deca sledećeg leta učestvovati u takozvanim „super kampovima“, koji se organizuju tokom letnjeg raspusta. Cena aranžmana kreće se od 400 do 500 evra, zavisno od destinacije, a roditelji tvrde da ih učitelji uslovljavaju i pritiskaju da uplate.
„Škola nema nikakve veze sa tim, ali učitelji organizuju posebne roditeljske sastanke po kafićima i parkovima. Evo, već ovih dana od naše učiteljice ne može da se živi. Bukvalno nas primorava da uplatimo prvu ratu od 50 evra“, priča za Rešetku jedan od roditelja.
Jedna majka dečaka trećeg razreda kaže da učiteljica pravi razliku između učenika čiji roditelji plaćaju kamp i onih koji to ne mogu.
„Nemaju svi roditelji novca za takve aranžmane. To nije ni rekreativna nastava, već privatna tura u koju se, kako sumnjamo, učitelji ugrađuju sa agencijom. Čak i škole počinju da se ograđuju od toga“, navodi ona.
Roditelji tvrde da učitelji idu i korak dalje – manipulišu decom.
„Moje dete dolazi iz škole i prepričava kako im je učiteljica rekla da kažu roditeljima da nije u redu da troše pare na cigarete i izlaske, a da nemaju za putovanje. Pa to je čist bezobrazluk!“, ogorčena je majka.
Kampovi se uglavnom organizuju na Rudniku, Zlataru, Divčibarama, Tari, Zlatiboru i Bukulji, a deca tokom boravka imaju sportske i rekreativne aktivnosti u prirodi. Cena za sedam dana i šest noći iznosi od 400 do 500 evra, a roditelji moraju da uplate kaparu od 50 evra koja se ne vraća u slučaju otkazivanja.
Mogućnost plaćanja u ratama ne olakšava dovoljno situaciju, posebno porodicama sa dvoje ili više dece, pa mnogi roditelji upozoravaju da kampovi predstavljaju veliki udar na kućni budžet.
D.Marinković











































































Ma vi roditelji stvarno zezate ove dobre ktitore agencijskih agenta.. Neka kinta mora da se zavrti… Pod licencom letnji kamp… Sitnica 500 evrića…
Ko vas tera da šaljete dete na letnji kamp, samo lažete to je na dobrovoljno osnovi, ko želi šalje dete ko ne želi i ko nema nemora.
ZNAČI OVI RODITELJI LAŽU, A TI GOVORIŠ ISTINU. Kome ćeš pre poverovati, većini ili tebi jedinki? Dokle bre više muljanja sekto bezmozgovića.
Pa mora Bavka da se pomogne. Da ima za radnici, da ima za obezbeđenje. Uskoro mu to neće trebati.
I opet laž to ne organizujeBavka organizacija je preko Beogrado očito da pojedinima sve smeta, a nemaju ni pojima šta kritikuje.
Hahahahaha, organizacija u Leskovcu iz Beograda. Bravo, znači vođe sekte to odluče u glavnoj centrali i onda se naredi naniže. Onda se tu ugrađuju i oni odozgo i ovi naniže. Bravo, opet piramida radi, a ti to ne vidiš. Kome bre padaju napamet takve ideje, takve gluposti. Od sledećeg meseca kada poskupi struja, nećemo imati ni za leba, a ovi gore ili dole, kao da žive u Finskoj ili Norveškoj, organizuju uživanciju za one koji nemaju para ni da školuju decu a kamo li da plaćaju ovakva isprđivanja.
Ne razume ove roditelje sa ovim izlazcima u novine. Kako moze neko da te uslovi,sta dace mu jedinicu,ponavljace. Pa ako ti je dete pametno cega se plasis. Nikad ne saljem decu na te lopovske ekskurzije,kampove i ostalo. Nije da nemam imam za svo cetvoro,ali za taj novac ja cu da povedem dete,njegove najbolje drugove,platim vodica i posetim ta mesta sto oni nude plus 10 puta bolja mesta ,plus ce da bude mesec dana na ekskurziji,naravno sa sva tri obroka i dve uzine dnevno.
Koji ste vi roditelji sebičnosti biti s decom i imati razna dešavanja a ti ga odvedeš da bi ti letovao a ne dete i tamo mu stojiš nad glavom svo vreme. A niko nikog ne uslovljava. Odu po dvadesetak deteta iz cele škole. Pa ko koga tu uslovljava.
Prvo idiotkinjo stariji sam od tebe treba da mi persiras. Drugo za moje pare mogu da vodim svoju decu gde hocu i da se bolje provedu. Trece verovatno si kretenko u nekom dilu sa tim organizatorima kampova pa ih brani. Cetvrto kako ja to uslovljavam svoje dete ako cu da ga vodim sa njegovo drustvo gde zele i jos im platim vodica. Peto jel moguce da si ovoliko glupa i plitka. Sesto jel i za ovo dobijas od meska 50€ ili ovo odradjukes u naturi.
Bravo za odgovor Vlado. Tu nema dalje, pametnom dovoljno. Dali misliš da je ova boturda Mirjana ili kako se već zove, shvatila tvoj odgovor? Čisto sumnjam, ali svaka čast na odgovoru.
Ne lazite niko nikog ne prisiljava i kod nas su predložili u školi ali razgovorom sa učiteljicom smo odbili,i išli su na ekskurziju,ovo za kampove je bilo i prošle godine niko nije pristao.
Nekada je postojala Kopasnica.
Sve ovo je laž! Neko spinuje priču, a svako ko ima malo mozga zna da niko ne može da ga natera, pa ni učitelj, da radi nešto protiv svoje volje… nešto što ne odgovara ni njemu, ni njegovom detetu. Bavite se malo stranačkim zapošljavanjima u prosveti, jer nijedno novo radno mesto ne može da dobije neko ko nije član vladajuće stranke. To je toliko uzelo maha i toliko mnogo razbesnelo prosvetare, da više ne postoji niko u prosveti ko podržava vladajuću stranku.
To se forsira u Josif Kostic i ne znam zasto se to icne napise. Sve im je malo, prvo su nas sve navuklo sa produzeni a sad kukaju 140 prijavljenih, napisite kako jeste i ko jeste ne vrtite se ko kisa oko kragujevac.
Ne prisiljavaju,oni samo Puno pricaju o tome deci I deca krecu da cvile,mole….
Ucitelji za to dobiju ozbiljan novac.A to je I ozbiljana odgovornost.
Organizacija tih kampova je lepa I TU nema nista strasno.Moje dete je na zimskom kampu naucilo da skija.Leti islo na Divcibare I uvek se srecno vracalo.
Ne idu rekreativno učiteljice nego im se plaća.Mirjana (učiteljica), redovno je vodila decu svih razreda iz škole opština Niška banja.Sad radi u Car Konstantin.
Bavka tura i SNS
To ih naucio grdo nacelnik da kradu decu
Zivimo u Beogradu vec 4 godina, cerka je isla na te super raspuste, super kampove svake godine sa učiteljem. Tacno je da to skola ne organizuje ali kad imate direktora škole koji prihvata na tenderu agenciju koja traži 200 eura za jedan dan, 500 eura za 5 dana i nije puno. Pritom, nije tacno da deca nemaju nikakve aktivnosti. Svaki dan im je ispunjen novim aktivnostima. Ako gledamo obicnu ekskurziju gde provedu vise vremena putujući nego u razgledanju, nama je bolja solucija super kamp.
Kada se oslobodite straha i naucite da kazete NE! Bice vam mnogo lakse! Do tad’, cuti i trpi!