Kompanija „Gruner“ u Vlasotincu tvrdi da nije krenula sa otpuštanjem novih 70 radnika, što dovodi do brojke od 200 za poslednja tri meseca, već da su navodno sporazumnim putem prekinuli radni odnos oko 30 zaposlenih.
NEIZVESNA BUDUĆNOST
- “Tek nakon postupka rešavanja viška zaposlenih koji je u toku kompanija ‘Gruner’ će nastaviti sa svojim poslovanjem u Republici Srbiji, ali sa neizvesnom buducnošću kao i ostale kompanije”, dodaje se u saopštenju
Kako se navodi u njihovom današnjem saopštenju koje su prosledili medijima, u toku je postupak rešavanja viška zaposlenih koji se sprovodi saglasno Zakonu o radu i u saradnji sa Nacionalnom službom za zapošljavanje.
“A sve po Programu rešavanja viška zaposlenih u kome je predviđeno da će se oko 60 zaposlenih oglasiti tehnološkim viškom, za koje će se isplatiti Zakonom predviđena otpremnina i tek doneti rešenja. Dakle, tek smo u postupku donošenja rešenja za višak zaposlenih, iako je objavljeno da smo već otpustili navodno 200 ljudi, zvanicno je od početka godine iz preduzeća otišlo oko 40 zaposlenih od kojih su bar deset otišli na sopstveni zahtev jer su našli drugi posao u svojoj struci. Zaposlenima su sva prava omogućena, ništa im nije uskraćeno, biće isplaćene pored otpremnine, i sve naknade koje im pripadaju i moći će da ostvare pravo na naknadu pred NSZ”, navode iz ove kompanije.
Inače, kako smo ranije pisali, zbog planiranog broja smanjenja zaposlenih za 102 radnika, kompanija “Gruner” iz Vlasotinca moraće da vrati državi 394.235,88 evra, saopštio je ministar u postupku razrešenja Rade Basta.
Zapravo, ovo se navodi u odgovoru na poslaničko pitanje narodne poslanice Jelene Milošević (SSP) iz Niša, a koja je od ministra zatražila i komentar da li misli da je pravedno da se taj novac raspodeli onima koji su ostali bez posla “na prevaran način, tako što će im se isplatiti zakonom propisane otpremnine”.
“Kompanija je za 200 novih radnika po poslednjem ugovoru (iz 2019. godine) dobila 773.014,90 evra. Trebalo je da održava 742 radnika u random odnosu. Zbog planiranog smanjenja broja zaposlenih za 102, na 640 ljudi, pitanje povraćaja više dobijenih sredstava u budžet Republike Srbije biće uređeno izmenama Ugovora, u skladu sa kojim će kompanija biti u obavezi da vrati 394.235,88 evra”, navodi se u odgovoru ministra Baste, a u koji je Rešetka imala uvid.
Takođe, pisali smo i o tome da je ministar Nikola Selakov priznao da je „Gruner“ kršio Zakon o radu i saopštio da je podnet zahtev za prekršajni postupak.
“’Gruner’ je bio u obavezi da nakon potpisivanja sporazuma o prestanku radnog odnosa donese rešenje o otkazu ugovora o radu, što poslodavac nije učinio, čime je prekršio Zakon o radu zvog čega je protiv njih podnet zahtev za pokretanje prekršajnog postupka”.
Ovo stoji u odgovoru ministra za rad, zapoštljavanje, boračka i socijalna pitanja Nikole Selakovića na poslanička pitanja opozicione narodne poslanice iz Niša Jelene Milošević (SSP) o situaciji i otpuštanju radnika u ovoj fabric u Vlasotincu.
Kako se navodi dalje u odgovoru, “Gruner” nije otpuštenim radnicima isplaćivao zakonom propisane otpremnine već je plaćao na način kako su oni smatrali da je to moguće.
Svojim rešenjima obaveštavali su radnike i određivali uslove po kojima će rešavati višak zaposlenih i isplaćivati im stimulativne nadoknade. To je značilo da će radnik koji potpiše sporazum moći da dobije otpremninu koja je obračunata tako što bi se kao osnovica uzela trećina prosečne bruto zarade i to za poslednja 3 mesea.
Pravo čak i na ovakvu otpremninu imali su radnici koji su bili minimum godinu dana zaposleni. Deo radnika je zbog nedovoljnog staža ostao bez ikakave otpremnine.
“Informacije iz Ministarstva o navodnim dugovima prema državi su neosnovane, Gruner posluje odgovorno i poštuje odredbe svih zaključenih ugovora, koji svojim odredbama regulišu prava i obaveze ugovornih strana i po njima se postupa”, uzaključuju u “Gruneru”.
Podsetimo, u vlasotinačkom “Gruneru” su u aprilu počela otpuštanja radnika bez mogućnosti da ostvare svoja prava u slučaju nezaposlenosti, a među njima je i samohrana majka. Tada je raskinuto tridesetakak ugovora o radu.
Opoziciona narodna poslanica Jelena Milošević upozorava da je fabrika ‘Gruner’po potpisanom sporazumu sa opštinom Vlasotince bila u obavezi da zaposli 200 radnika i nikog ne otpusti u roku od pet godina od datih subvencija.
“Pre tri godine sklopljen je ugovor između opštine Vlasotince i ‘Grunera’ o ustupanju zemljišta fabrici. Po tom ugovoru, ‘Gruner’ je bio u obavezi da zaposli 200 radnika, što nije ispoštovano nego su radnici premeštani iz pogona u pogon, kao i da ne sme boti otpuštanja u narednih pet godina. U slučaju kršenja ugovora, ‘Gruner’ je u obavezi da plati zemljište opštini po tržišnoj vrednosti. ‘Gruner’ uveliko krši ugovor jer otpuštanja ne prestaju. Opština mora da zaštiti svoja prava i svoje građane koji ostaju bez posla”, objašnjava ona.
Podsećamo i na to da je nakon pisanja Rešetke o otpuštanjima u vlasotinačkom “Gruneru”, kompanija je na oglasnoj tabli okačila obaveštenje o stimulativnim otpremninama.
U oktobru prošle godine je predsednik Srbije Aleksandar Vučić otvorio novi pogon u vlasotinačkom “Gruneru”.
Dali ljudima po 20000 otpremninu za 1 godinu radnog staza sramota od ovih ljudi zasto su se menadzeri povukli kao da su ih pomerili od funkcije menqadzera proizvodnje i menadzera finansije kao i kvaliteta oni su se oglasavali kao direktori jer sada da nebudu oni krivi pa prpa bate sve da im se popise sto su uzeli iaz firme tri dzipa nova su uzeli 150000eura ih kosta sram ih bilo.
Moze neko dami izracuna za 16 godina otpremina ako imas 92000 dinara bruto koliko treba da primim novaC
prvo se utvrđuje prosečna zarada zaposlenog za poslednja tri meseca pre prestanka radnog odnosa. Zatim se ta prosečna zarada pomnoži sa brojem godina koje je zaposleni proveo u radnom odnosu kod poslodavca. Ovaj iznos ne može biti niži od minimalnog propisanog zakonom.E sad postoji mogucnost da kolektivni ugovor ili tvoj ugovor kaze nesto drugo ali ne verujem jer je zakon zakon
Vidi ovog debila sto udara minus na odgovor sram ga bilo toje sekretarica koja bezi sada iz firmu stobsu pokrali firmu ta sekretarica igor i vladica gde su oare od nagrade i regres gde su jos zaostaci sto ljydima niste isplatili lopovi odmori niste platili majmuni