Projekat Srbija Inovira organizovao je ove nedelje interaktivne superklaster radionice u Novom Sadu, Nišu i Beogradu.
„Predstavnici startapova, privrednog sektora i akademske zajednice su imali priliku da na radionici simuliraju superklaster i direktno se upoznaju sa prednostima ovog ekonomskog modela, koji povezuje profesionalce iz različitih oblasti i ohrabruje ih da saradnjom u oblasti tehnoloških inovacija stvaraju vrednosti“, navodi se u saopštenju USAID-a i ICT HUB-a.
Direktor projekta Srbija inovira Aleksandra Popović navela je da su radionice okupile preko 60 ljudi iz privrede i akademske zajednice, kao i da su startapi bili u prilici da razgovaraju sa finansijskim timom Srbija inovira.
„Mislim da su svi učesnici dobili potvrdu da se kroz saradnju u raznolikom okruženju otvaraju nove prilike. Stvaranje vrednosti je realan rezultat superklastera“, rekla je Popović.
Projekat Srbija inovira završava istraživanje domena sa najvećim tehnološkim potencijalom u Srbiji, nakon čega će identifikovati četiri sa najvećim potencijalom.
Oko ta četiri domena će potom formirati četiri pilot superklaster projekta.
Javni poziv koji će biti objavljen do kraja 2021. godine biće upućen svim predstavnicima privrede, startap i akademske zajednice, investitorima, ali i državi da zajednički rade na jačanju domaće ekonomije kroz razvoj inovacija, navodi se u saopštenju.
Tokom naredne godine testiraće se potencijal domena u stvarnom okruženju, a 2023. godine će biti odabran jedan u okviru kog će se sprovesti razvoj prvog srpskog superklastera.
Pobednički domen će dobiti značajnu pomoć za što bolje pozicioniranje na tržištu, a cilj je da 2025. postane samoodrživ u celosti.