Meštani Gračaničke ulice u Leskovcu već sedam meseci ne mogu da koriste ovu ulicu normalno jer su revoltirani meštani, zbog izdate dozvole komšiji da zida kapiju, postavili ograde nasred puta.
Sada u delu ove ulice automobili jedva i da mogu da prođu, a recimo vozila hitne pomoći nikako.
“Sve je počelo u martu kada je komšiji preko puta izdata dozvola da postavi ogradu na samoj ulici. Godinama pre toga su nama tražili da se povučemo sa placa dva metra kako bi tu prošla ulica, što smo mi i učinili. Mi smo se žalili i gradu i inspekcijama, inspekcije su dolazile da ga ruše, ali nikom ništa. Taj komšija tvrdi da ima nekoga jakog u lokalnoj samoupravi i da mu ništa ne možemo. Iz revolta, komšije su ogradile svoje placeve koji prolaze po sredini ulice, po rešenju Republičkog geodetskog zavoda, a sada se svi tužimo međusobno, dok se ovaj problem ne rešava”, priča našem novinaru Olgica Nikolić, Leskovčanka koja sada živi u kući između dve novopostavljene ograde i treće komšijske koja je sazidana, kako tvrdi, sa protivzakonito izdatom dozvolom.
Kako navodi, taj komšija se sam hvalio da ima vezu u lokalnoj samoupravi.
“Jedan od direktora mu je, kako se sam hvalio, rođak ili kum. Rekao nam je da mu ništa ne možemo jer on ima vezu u opštini”, tvrdi ova žena.
U rešenju koje je komšija dobio od Odeljenja za urbanizam grada Leskovca za izgradnju ograde, navodi se da je “nadležni organ proverio ispunjenost formalnih uslova za postupanje po zahtevu i nije se upuštao u ocenu tehničke dokumentacije, niti je ispitao verodostojnost dokumentacije koja je dostavljena”.
“E, zato pitam ja šeficu odeljneja Jasminku Milenković kako je moguće da izdaje ovakve dozvole, kada je po osnovu postojećeg urbanističkog plana za ovu ulicu nedozvoljena izgradnja bilo kakvog objekta na projektovanom putu? Ko je to njemu završio?“, pita se ova žena.
Šefica Odeljenja za urbanizam kaže da oni proveravaju usklađenost tehničke dokumentacije sa važećim planskim dokumentima i da na osnovu toga izdaju akte iz svoje nadležnosti.
“U prethodnom periodu Odeljenju za urbanizam podneta su dva zahteva za izdavanje odobrenja za izgradnju ograde u Gračaničkoj ulici. U skladu sa važećim Planskim dokumentom jedan zahtev je usvojen i izdato je odobrenje za gradnju, dok je drugi zahtev rešenjem odbačen. Primedbe građana koje se odnose na položaj i trasu sabraćajnice nisu u našoj nadležmosti”, kaže za Rešetku Jasminka Milenković.
UMESTO POMOĆI I OBJAŠNJENJA OD ČINOVNIKA DOBILA PSOVKE I ZAMALO BATINE
Olgica i njen suprug tvrde drugačije, i još navode da je ova Leskovčanka bila fizički napadnuta od strane činovnika iz Urbanizma kada je zatražila njegovu pomoć u rešavanju problema.
“Otišla sam u službu za objedinjenu proceduru da se raspitam na koji način je najbezbolnije da se reši problem, a taj radnik tamo, mislim da se zove Miroslav, najpre je zgužvao neke papire, pokušavao da ih sakrije, a kada sam ga pitala šta više traži, pošto sam mu priložila svu ovu dokumentaciju, ustao je, odugrnuo me i rečima: „J….m ti mater, izlazi napolje!“, izbacio iz kancelarije. Počela sam da plačem, dade mi Jasminkina sekretarica lek za smirenje, odvede me kod nje u kancelariju i tada me je ona smirivala i govorila kako će sve to da se ispravi”, priseća se Olgica događaja koji se desio 18. aprila ove godine, dodajući da nakon prijave policiji nije dobila nikakvu kopiju zapisnika, niti je do danas obaveštena o ishodu incidenta.
Jasminka Milenković potvrđuje da se incident desio, kao i da je sve prijavljeno policiji.
“Sećam se da je žena došla tog dana veoma uznemirena u moju kancelariju. Nakon razgovora sa kolegom dobila sma informaciju da je ona bila veoma drska i bezobrazna. Epilog ne znam, moraćete da se obratite policiji”, kazala nam je ona.
DA LI ĆE MORATI DA SE UMEŠTA VUČIĆ?
“Čovek je dobio dozvolu za gradnju, taj komšija zbog koga su revoltirani, na osnovu starog PGR-a. Tek sada, sa novim GUP-om, mi ćemo krenuti u usklađivanje, ukoliko postoje odstupanja. Na gradu je velika obaveza da uđe u preispitivanje nekog dela plana. Ovi građani su dali inicijativu. Šta će biti prioritet, i u kom će pravcu ići grad, koja će dinamika biti u usklađivanju PGR-ova, ja to ne mogu da komentarišem”, zaključuje Jasminka Milenković.
A iz Javnog preduzeća “Urbanizam i izgradnja” je ovim ljudima odgovoreno da je “neophodno najpre izvršiti preparcelaciju i rešiti imovinske odnose, kako bi se formirala građevinska parcela na kojoj bi bila moguća izgradnja pomenute saobraćajnice”.
Interesantno je da je meštanima Gračaničke, koja već dugo godina unazad afaltirana, ovaj odgovor upućen u julu 2019. godine.
“Očigledno je da tamo u urbanizmu vlada haos. A mi smo o tom haosu pisali i Vučiću, pa će na kraju izgleda predsednik morati da rešava ovaj problem i radi njihov posao, jer mi nećemo da stanemo dok ne dobijemo odgovore na sva postavljana pitanja i dok se ne reši naš problem”, dodaje Olica Nikolić.
A o njenom i problemu njihovih komšija, u maju mesecu ove godine je u lokalnom parlamentu govorio i opozicioni narodni poslanik Nebojša Cakić:
“Suština je da se želi da tamo u toj ulici neki vaš kum od direktora jednog vašeg moćže da radi šta god hoće u toj ulici. Obećavam da ću se pobaviti tim problemom”, kazao je tada Cakić.
Nisu ograde stavljene na sred puta već su ogradjene katastarske parcele vlasnika, koje drugi koriste kao put, iako je privatno vlasnistvo. Sve se moze proveriti na geo srbija i ekatastru…
Ljudi su sano ogradili svoje vlasništvo. A ako grad želi ulicu mora da utvrdi javni interes, sprovede eksproprijaciju i preparcelaciju, pa tek onda neka koristi zemljište kao javno. Malo vam je što ljudima uzimate zemljište nego hoćete da im natovarite da vam plate i preparcelaciju. Sramota i za Grad i za nadležne institucije.
Epa cim glasas Vucica,preskaci sad ogradu kao kokoska…
Bravoooo tako i treba pa ne moze nekom majka nekom maceha!
Pa recite sta u ovoj drzavi ima normalno.i pošteno moj otac je kupio plac od čoveka koji je radio u opštini za gradnju poeodicne kuće koji je tvrdio da je sve regularno plac nije mogao da se prevede po smrti njegove nasleđuje supeuga po njenoj čerka koja neče da uknjiži imovinu po pitanju ostavine od tada je peošlo 50 godina i mi.ne možemo da prevedemo plac jer nas ucenjuje nju ne možemo da tužimo a ni drzavu jer je vračena nacionalizovano zemlhiste vlasniku ne mozemo ni konverzijom ni konvalidacijom ni tužbom jer nemamo koga da tùzimo to je primer u kakvoj državi živimo iako smo po pitanju odrzivasti posle 40 god ostvarili pravo vlasništva ali uzalud dok se ona ne umoli da prihvati nasleđenu imovinu nista ne možemo da uradimo
Upravo su katastarski i u rbanisticki nereseni mnogi problemi u gradu,zato nam i ide ovako ,mama na tatu,tata na mamu, i tako ukrug,a problemi se samo gomilaju,to je Leskovac pun problema koji imajugradjani,a ne ono što pokazuju na televizijama