U Juri u Nišu, koja ima oko 2.700 zaposlenih, nije dozvoljeno korišćenje klima uređaja, pa ni u vreme aktuelnog toplotnog talasa, kada je u hladu izmereno više od 35 stepeni, rekli su za Danas neki od radnika te kompanije.
Oni su kazali da su sve hale pregrejane i oni prinuđeni da rade u mokrim majicama i šorcevima, ali da poslovodstvo ne reaguje na peticiju kojom su tražili da se klimatizacija uključi.
„Ove godine, klima uređaji, koje inače postoje, nisu uključeni nijednom. Već posle 10 ili 11 sati u halama je pakao, pa smo svi u majicama, koje su gola voda. Stvarno je teško, ima među nama i ljudi lošijeg zdravlja. Još nikome nije ozbiljnije pozlilo, ali je vrlo moguće da se to dogodi“, rekli su danas neki od radnika niške Jure, koji žele da sačuvaju anonimnost.
Sagovornici Danasa su kazali da su zaposleni početkom prošle sedmice potpisivali peticiju da se uključe rashladni uređaji, koja je „ubačena u kutiju za prigovore“, ali da do sada ona nije imala ikakvog efekta.
I lideri različitih fabričkih pogona su prošle subote poručili da su spremni da zaustave proizvodnju ukoliko se hale ne rashlade, ali se još uvek ništa nije dogodilo, dodali su.
„Članovi Saveta radnika razgovarali su sa predstavnikom poslovodstva, Korejac, ali on im je rekao da svako kome se ne sviđa što klime nisu uključene ‘može da ide kući’. Pojedini menadžeri, naši ljudi, čak su kazali da smo ‘do juče skupljali seno, a sad eto hoćemo klimu’. Jedino pravo rešenje je zaustavljanje proizvodnje, ali za tako nešto sada ne postoji kapacitet, a onaj ko bi to pokrenuo bio bi kažnjen“, rekli su radnici.
Jelena Milošević, buduća narodna poslanica i funkcionerka Stranke slobode i pravde, koja je obaveštena o ovakvim uslovima rada u Juri, kazala je za Danas da bi ministarka rada Darija Kisić Tepavčević morala konačno da obezbedi poštovanje zakona države Srbije, umesto što se ovoj južnokorejskoj kompaniji godinama gleda kroz prste.
„Ova vlast je legalizovala robovlasničko društvo i ustanovila posebna pravila za strane investitore, za koje zakoni ne moraju da važe kao za nas ostale. Radnici mogu biti i njihovo roblje. U kojoj normalnoj zemlji bi veliki broj zaposlenih radio na izuzetno visokim temperaturama u velikim halama, na trakama, gde su stisnuti kao sardine, samo zato što poslodavac ne želi da uključi klimu?“, rekla je Milošević.
Ona je pretpostavila da poslovodstvo Jure zabranom korišćenja rashladnih uređaja “želi da uštedi”.
Da li postoji takva zabrana, koji je razlog za njeno donošenje, te kada će uređaji biti uključeni kako bi se uslovi rada popravili, čelnici niške Jure nisu odgovorili do objavljivanja ovog teksta.
Da li znate da je u pogonima kompanije Falke u Leskovcu temperatura i do 50 stepeni? Znate li šta menadžment preduzima povodom toga? Daju ljudima flašu hladne vode i jednu dodatnu pauzu. U međuvremenu jure ljude da rade brže,jače,bolje… Odeljenje Bojačnica je puno isparenja od raznoraznih hemikalija a nema čak ni ventilaciju. Da li znate da više nema menadžera iz Nemačke i da su zaposleni prepušteni našim ljudima željnim dokazivanja? Eee… Uđite u Falke između 13 i 16 časova. Samo prošetajte.
Na tolikoj vrućini ne daj bože da nešto plane u fabrici. A u zakonu piše temperatura za radna mesta u halama od 18-25 stepeni. E zemljo Zambijo međ šljivama i kukuruzom.