Leskovački Zavod za javno zdravlje dobio je posao merenje PM čestica u vazduhu i to će, prema planu Odeljenja za zaštitu životne sredine, raditi 56 dana u godini, tačnije 8 nedelja ravnomerno raspoređenih u toku godine. Prema planu i programu, merno mesto gde će se meriti suspendovane PM čestice je kod Medicinske škole.
Kako se navodi u sprovedenom tenderu za kontrolu kvalieteta vazduha na teritoriji grada, ukupne taložne materije i teški metali meriće se 12 puta, ili jednommesčno u toku godine, dok će se nivo čađi, SO2 i NO2 meriti svakodnevno, i to na mernim mestima: JKP Vodovod, Medicinska škola i vrtić Kolibri.
“Sva merenja kvaliteta vazduha, obradu i analizu podataka, proveru validnosti rezultata dobijenih merenjem i/ili uzimanjem uzoraka i interpretacija dobijenih rezultata vrši ovlašćena stručna organizacija koja je akreditovana kao Laboratorija za ispitiavanje, odnosno koja ispunjava propisane uslove za merenje svih navedenih zagađujućih materija i koja poseduje dozvolu nadležnog Ministarstva da vrši monitoring vazduha”, navodi se u program kontrole vazduha za 2022. godinu, a koji je sačinilo Odeljenje za zaštitu životne sredine.
Inače, ovaj posao poveren je Zavodu za cenu od million i 250 hiljada dinara.
Kalendar merenja kvaliteta vazduha na teritoriji grada Leskovca je, kao po običaju, veoma nepregledan i kontantno kasni sa ptikazom rezultata. Od njega su defiunitivno ažurnije i često pouzdanije aplikacije za merenje kvalietat vazduha koje možete instalirati u svojim mobilnim telefonima.
Podsetim, pre mesec dana, nevladino udruženje “Tim 42” iz Leskovca pokrenulo je peticiju za uvođenje merenja koncentracije suspendovanih PM10 i PM2.5 čestica, ugljen monoksida i prizemnog ozona u Leskovcu, ali i blagovremeno objavljivanje rezultata merenja kvaliteta vazduha u Leskovcu, sa ciljem da se u organizuje javna rasprava na ovu temu.
Merenja koncentracije suspendovanih PM10 i PM2.5 čestica, ugljen monoksida i prizemnog ozona se ne vrše u Leskovcu i ne postoje precizne informacije ni u jednom zvaničnom dokumentu kada će se sa tim početi.
“Svedoci smo toga da je u zimskom periodu vazduh lošeg kvalieta, da se građani javljaju lekarima sa respiratornim problemima pod uticajem nekvalitetnog vazduha, da se vazduh vidi, posebno u vreme grejne sezone, da građani ne otvaraju prozore da im ne uđe miris vazduha u prostorije”, kaže Ana Pecarski iz pomenutog udruženja.
Ona dodaje i da sama činjenica da je grad Leskovac početkom ove godine doneo kratkoročan plan za unapređenje kvaliteta vazduha ukazuje na to da u našem gradu postoji problem sa zagađenjem vazduha.
“Međutim, malo toga je urađeno iz tog plana i puno mera nemaju vremensku odrednicu. Nama je važno da se ove hitno rešavaju”, zaključuje ona.