Koliko su tropske vrućine opasne u Srbiji možda se najbolje vidi po indeksu UV zračenja Republičkog hidrometeorološkog zavoda koji se u narednih tri dana crveni širom naše zemlje. Sunce će biti najopasnije u utorak u Leskovcu, Nišu i Vranju gde će indek UV zračenja biti čak 9.
Tabela RHMZ-a pokazuje da će praktično svuda u Srbiji u naredna tri dana UV zračenje biti visoko ili vrlo visoko.
Republički hidrometeorološki izdao je upozorenje na visoke temperature u Srbiji od utorka do četvtka, u većini mesta od 35 do 39 stepeni.
Za vreme trajanja velike vrućine pridržavajte se preporuka lokalnih zdravstvenih ustanova:
Rashladite svoj dom:
- Nastojte rashladiti prostor u kom živite. Merite sobnu temperaturu između 8.00 i 10.00 sati, u 13.00 sati i noću nakon 22.00 sata. Idealno bi bilo sobnu temperaturu držati ispod 32°C danju i ispod 24°C noću. To je posebno važno za decu ili ako ste osoba starija od 60 godina ili ako imate hronične zdravstvene probleme.
- Koristite hladniji noćni vazduh da rashladite svoj dom. Otvorite sve prozore ili roletne tokom noći i ranih jutarnjih sati kada je spoljna temperatura niža (ako je to moguće).
- Smanjite količinu vrućeg vazduha unutar stana ili kuće. Danju zatvorite prozore i rolente (ako ih imate), naročito one koji su okrenuti prema suncu.Ugasite sva dodatna svetla i što je više moguće električnih uređaja.
- Stavite zaslone, draperije, tende na prozore koji dobijaju jutarnje ili popodnevno sunce.
- Okačite mokre peškire kako bi rashladili vazduh u prostoriji. No, nemojte zaboraviti da se time povećava vlažnost.
- Ako imate uređaj za rashlađivanje (air-conditioning) zatvorite vrata i prozore kako ne bi trošili više energije nego što je potrebno.
- Električni ventilatori mogu pružiti olakšanje i osveženje, ali ako je temperatura iznad 35°C neće sprečiti bolesti vezane uz velike vrućine. Važno je piti dovoljno tečnosti, ali ne naglo.
Izbegavajte vrućinu:
- Sklonite se u najhladniju prostoriju Vašeg stana/kuće, posebno noću.
- Ako Vaš stan/kuću ne možete držati hladnim, provedite dva do tri sata dnevno u hladnom prostoru (npr. javna zgrada koja je hlađena).
- Izbegavajte izlazak u najtoplijem delu dana.
- Izbegavajte naporan fizički rad. Ako morate naporno raditi činite to u najhladnije doba dana, što je obično u jutro između 4.00 i 7.00 sati.
- Potražite senu.
- Ne ostavljajte decu ili životinje u parkiranom vozilu.
- Redovito koristite kreme sa zaštitnim faktorom od štetnog UV zračenja. Naročitu brigu valja posvetiti novorođenčadi i maloj deci. Za njih treba koristiti zaštitne kreme s najvećim faktorom.
- Prilagodite svoje izlaganje sunčevom UV zračenju uvažavajući dnevne promene vrednosti UV indeksa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i Twitter nalogu.