PWW u Leskovcu planira izgradnju druge faze regionalne deponije neopasnog otpada Željkovac na katastarskim opštinama Guberevac i Gornji Bunibrod. Tim povodom Ministarstvu zaštite životne sredine podnet je zahtev za davanje saglasnosti na Studiju o proceni uticaja na životnu sredinu, ali je javna rasprava i prezentacija Studije o proceni uticaja na životnu sredinu ovog projekta odložena za mart jer se nije pojavio niko od organizatora iz Ministarstva za zaštitu životne sredine.
Opozicioni odbornici u lokalnom parlamentu su u nekoliko navrata upozoravali da su zbog svega ovoga ugroženi građani Leskovca, pre svega Guberevca i Donjeg Bunibroda, a da će posledica toga što radi PVV biti vidljive tek za deset do petnaest godina.
“Kada se oni pokupe i odu, a ostave nam ekološku katastrofu na 2 kilometra vazdušne linije od centra grada, kada se sve to počne da gori, kao što je slučaj sada sa Vinčom, neko drugi će tada da se hvata za glavu i rešava problem koji smo mi dozvolili da se napravi”, upozorio je u martu prošle godine odbornik Nebojša Cakić.
Detaljnije rasprave na ovu temu podetite se u videu ispod:
Nenad Zdravković iz opozicione GG “Za Leskovac – Zajedno” kazao je tada da je samo u 2017. godini na deponiji Željkovac odloženo 1.347 tona opasnog otpada iz cele Srbije.
Onda je počeo da nabraja kako su na tom mestu otpad odlagale firme “Olimpis SRB DOO” iz Niša, “Beogradske elektrane”, “Knauf” iz Surdulice, “Leoni” iz Prokuplja, “Pionir” iz Paraćina…
“To je samo u toj godini 1.347 tona opasnog otpada, a ne građevinskog i čvrstog komunalnog otpada, kako je ugovoreno sa PVV-om. To je pljačka neviđenih razmera i prava ekološka katastrofa”, upozorio je Zdravković.
POVEZANO:
Podsetimo, u proširenje deponije “Željkovac”, 2018. godine, zajedno sa postrojenjem za prečišćavanje otpadnih voda, uloženo je oko tri miliona evra a danas kapacitet deponije iznosi oko 360 hiljada kubika.
Gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović je tada rekao da je “odlagalište izgrađeno po savremenim standardima” i da “ izvođači garantuju bezbednost, odnosno garantuju da opasnosti po stanovnike i širu životnu okolinu nema”.
Generalni direktor PVV-a Slobodan Cvetković tvrdio je tada da se na deponiji Željkovac ne odlaže medicinski i drugi opasan otpad i da su oni koji to zlonamerni.
Inače, projektom u II fazi izgradnje predviđena je izgradnja lagune za procednu vodu, postrojenja za prečišćavanje procednih voda, prostora za tretman otpada, Platoa za degazaciju, kao i izgradnja tela deponije za II fazu eksploatacije.
Ukupna površina u okviru granice uže zone deponije iznosi 85.928 m2.