Trojici muškaraca, koji su mačetama naneli čak 50 povreda prošle godine leskovčaninu Milanu Mitiću, u po bela dana u prepunoj kafani pred njegovom ženom i dvogodišnjim detetom, Viši sud u ovom gradu je smanjio zatvorske kazne za duplo, i pored žalbe Osnovnog javnog tužilaštva.
Prema presudi koju je izrekao sudija Osnovnog suda u Leskovcu Gorana Simića najpre bili osuđeni na ukupno 7 godina i 2 meseca zatvora, da bi Viši sud to smanjio na ukupno četiri godine i 4 meseca zatvorske kazne.
Vojkan i Goran Jovanović su najpre osuđeni na po dve godine i devet meseci zatvora za krivična dela nanošenja teških telesnih povreda i ugrožavanje javnog reda i mira, dok je Predragu Jovanoviću za ista krivična dela izrečena kazna od godinu i četiri meseca zatvora.
Kazne su im preinačene na po godinu i 10 meseci i 9 meseci zatvora, saopštilo je danas Osnovno javno tužilaštvo.
“Još uvek nisam dobila presudu, ali ako je to tako, kako vas je obavestilo tužilaštvo, onda ja lično smatram da sudije Višeg suda u Leskovcu vrše klasičnu promociju nasilja”, kaže za Rešetku advokatica napadnutog Mitića Jovana Vučković Pejčić.
Inače, osnovno javno tužilaštvo je tokom sudskog procesa tražilo duplo veće kazne za optužene i žalilo se na prvostepenu presudu.
Sam sudski proces je privukao pažnju javnosti nakon što je Milanova advokatica zatražila od Ministarstva unutrašnjih poslova i Apelacionog javnog tužilaštva u Nišu unutrašnju kontrolu leskovačke policije i Osnovnog tužilaštva zbog navodnog prikrivanja dokaza, pokušaja da se, kako kaže, brutalan pokušaj ubistva Milana Mitića okarakteriše kao teška telesna povreda.
„Izvršenim proverama navoda iz pritužbe nije utvrđeno da su postupanjem policijskih službenika povređena bilo koja prava ili slobode Milana Mitića. Proveravanjem pritužbe utvrđene su određene nepravilnosti u radu, u vezi čega će biti preduzete adekvatne mere odgovornosti“, navodi se u odgovoru.
Načelnika Odeljenja kriminalističke policije Velibor Stojanović je tada obavestio da je u slučaju napada mačetama bilo određenih nepravilnosti u radu, te da će u vezi toga biti preduzete i adekvatne mere i odgovornosti.
Ipak , u šturom priznanju se nije navodilo kakve su nepravilnosti u pitanju, protiv kojih lica i kakve kazne će biti preduzete.
„Imajući u vidu sve okolnosti ovog slučaja, te činjenice da je krivično delo na štetu Milana Mitića izvršeno u toku popodneva na javnom mestu, kao i da je ceo slučaj izazvao veliku medijsku pažnju, mi smo zatražili putem Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja da policija dostavi informacije o licima protiv kojih su preduzete mere odgovornosti, kao i informaciju koje su mere preduzete. Interesantno je da sam ja slala zahtev direktno MUp-u, a odgovor mi je stigao iz Policijske uprave Leskovac“, komentariše Vučković Pejčić.
Podsetimo, ona je zatražila kontrolu nakon što su trojica muškaraca mačetama naneli čak 50 povreda 4. marta ove godine leskovčaninu Milanu Mitiću, u po bela dana u prepunoj kafani pred njegovom ženom i dvogodišnjim detetom, na lice mesta su došli policajci koji su, kako se vidi na snimku, umesto da uhapse osumnjičene duže vremena bukvalno ćaskali sa napadačima, jednom dozvolili da se udalji sa lica mesta i odnese dokaze, a sem svedoka iz kafane žrtvi niko nije prišao da ukaže pomoć, niti se usudio da pozove hitnu pomoć.
„Policajci u tom trenutku nisu primeni ovlašćenje zakona o policiji jer se na snimku vidi da su oni u neformalnom razgovoru sa izvršiocima dela. Nisu primenili mere koje inače primenjuju. Trebalo je odmah da ih uhapse kao osumnjičene. Nečuveno je i to da jedan od izvršilaca odlazi sa lic mesta i nosi dokaze sa sobom. Neverovatno je i to da na licu mesta nisu fiksirani svi dokazi, a još je neverovatnije da još uvek nema izveštaja unutrašnje kontrole“, navodi Vučković Pejčić.
Novinari Rešetke imali su uvid u ceo snimak sa svih kamera i jezivi napad koji je u kafani trajao punih sedam minuta, a koji je prikazan kao dokaz na javnom pretresu 9. juna, kada je počiniocima i izrečena kazna. Zbog brutalnosti smo odlučili da isti ne emitujemo u celosti već samo trenutak kada je stigla policija dok Milan leži bez svesti ispred ulaza u kafanu.
„Verujem da je neko iz policije hteo da zaštiti izvršioce“, kaže advokatica.
Milan je poznati leskovački sportista, bavio se i humanitarnim radom i organizovao turnire za obnovu morkog čvora i rekonstrukciju objekta škole za specijalno obrazovanje „11. oktobar“ u Leskovcu.
Kostić je u gradu poznat pod nadimkom Milanča Bokser, a pojedini mediji su ga povezivali sa čuvenom međunarodnom grupom “Pink Panter”.
vidi se fin neki decko. :-))))
Pitanje je u ovom slučaju, da li je postupajući sudija u ovom slučaju imao kapacitet za takav predmet? Za nepoverovati je ?