Zbog toga što nisu potpisali prekršajne naloge koji su im stigli poštom, a koje su im ranije policijski službenici saobraćajne policije pisali zbog učešća u protestu 4. decembra prošle godine, oko tridesetak Kuršumličana moraće da plati kaznu od pet hiljada dinara. Oni su se ranije žalili prokupačkom Prekršajnom sudu koji ima odeljenje u Kuršumliji, jer su im policajci naknadno pisali te prijave za učešće u protestu kojim je 4.decembra na sat vremena blokiran magistralni put Niš- Priština kod katastarske petlje na ulazu u Kuršumliju.
Taj spontani protest, koji se desio u gotovo svim gradovima Srbije bio je znak neslaganja građana zbog donošenja Zakona o referendumu i Zakona o eksproprijaciji, koji bi između ostalog omogućili otvaranje rudnika kompanije Rio Tinto, kao i realizaciju drugih projekata koji bi doveli do uništavanja životne sredine i raseljavanje stanovništva.
Kako im policijski službenici nisu na licu mesta, što je po zakonu, pisali prijave i uručivali onima koji su učestvovali, oni su kasnije, nekim nepoznatim metodama identifikovali učesnike i pisali im prijave, te ih poslali poštom. Pošto su dobili prekršajne prijave, svi su se žalili nadležnom sudu. Većinu su odbacili ti sudovi, ali u Kuršumliji se pojavio određeni broj građana kojima su žalbe odbijene. Do toga je došlo jer nisu potpisali prekršajne naloge koje su dobili kada su ih predavali sudu na uvid.
Tako je ovo odeljenje prokupačkog Prekršajnog suda pozivajući se na nepotpisane prijave, odbilo žalbe građana i oni moraju da plate prekršajne kazne, bez da je dokazano da li su oni zaista bili na tom skupu ili ne.
“U Prokuplju postupci koji su vođeni u istoj pravnoj stvari su okončani na način što je sud odbacio zahteve policije, odnosno stavio van snage izdate prekršajne naloge. To je učinjeno iz razloga što su dokazi policijskih službenika bili manjkavi I nadležna POlicijska uprava Prokuplje ih nije dopunila u roku koji je sud zahtevao”, kaže advokat iz Prokuplja Dragan Kaličanin.
On objašnjava da građanin iako nije primio nalog na ruke, prema Zakonu o prekršajima, mora pre podnošenja žalbe sudu da ga potpiše.
“Smatram da je ova odredba u Zakonu o prekršajima manjkava iz razloga što bi naknadnim potpisivanjem naloga dolazilo do svojevrsnog krivotvorenja naloga, jer ih građani sami naknadno potpisuju”, komentariše spornu odredbu Kaličanin.
Ipak, građani čije su žalbe odbijene tvrde da su iako prekršajne naloge nisu primili na ruke, iste potpisali pre predaje sudu.
“Odgovorno tvrdim da sam taj famozni nalog potpisao, iako su mi ga napisali na nezakonit način, jer mi nije jasno kako su mene označili kao učesnika, kojim metodama i ako jesam učinio prekršaj, zašto mi policijski služebenik isti nije odmah dao na licu mesta. Na ovaj način moja su ustavom zagarantovana građanska prava urušena i pored toga ja sam označen kao krivac”, kaže tridesetogodišnji Dušan Milićević iz Kuršumlije koji je član Opštinskog odbora Stranke slobode i pravde u Kuršumliji, a koji je jedan od onih čije su žalbe odbijene I koji mora da plati kaznu, koja nije napisana po važećem zakonu.
I Zoran Milosavljević iz kuršumlijskog naselja Baćoglava tvrdi da je nalog potpisao pre nego ga je predao Prekršajnom sudu.
“U ovoj zemlji nema pravde i ne poštuje se zakon. Nemamo prava da kažemo šta mislimo niti da se suprostavimo ekološkoj katastrofi kakav je Rio Tinto.Ovom nazovi sudu trebalo je devet meseci da odbije moju žalbu, a nema dokaza koji su zakonski, da sam ja učestvovao u protest. Ko će da sankcioniše one službenike koji su me prepoznali, nekim nezakonitim metodama, jer da su radili po zakonu, trebalo je na licu mesta da mi uruče taj prekršajni nalog. Kome ja da se žalim zbog toga što oni rade”, pita se Milosavljević.
Na ovu odluku suda Kuršumličani će se žaliti, kako su nam rekli.
U većim gradovima su takođe građanima stizale prekršajne prijave, ali samo pojedincima za koje se sumnjalo da su organizatori ovih spontanih protesta. Sve su one do sada odbijene od strane nadležnih sudova.
B.Roganović