Predsednik Nacionalnog saveta Albanaca i Ragmi Mustafa tvrdi da su Bujanovac, Preševo i Medveđa uključeni u proces briselskog dijaloga, a kao dokaz je priložio „Deklaraciju o miru“, koju kosovska strana predlaže u razgovorima sa zvaničnim Beogradom.
Kako je napisao na svom Fejsbuk profilu, u članu tri ovog dokumenta piše da će “strane c zajedno raditi na stvaranju najnaprednijeg sistema zaštite i promocije manjinskih prava za albansku zajednicu u Srbiji i srpsku zajednicu na Kosovu s ciljem postizanja trajnog i dugoročnog mira među zemljama uz puno poštovanje principa reciprociteta i sprovođenja evropskih vrednosti i međunarodnih akata“.
“Pitanje Preševske doline je sada neosporno na stolu dijaloga Kosovo-Srbija. Nema trajnog i dugoročnog mira na Zapadnom Balkanu bez Doline”, napisao je on.
Predlog deklaracije, kako je rekao juče kosovski premijer Albin Kurti u Briselu posle još jedne runde dijaloga, predsednik Srbije Aleksandar Vučić nije ni pročitao već unapred odbio.
Deklaracija sadrži „zajedničke izjave o nenapadanju i mirnom rešavanju sukoba”, prenosi prištinski portal Reporteri.
Izjava se, kako prenose Bujanovačke, sastoji od šest članova, od kojih je prvi “nenapadanje” u kojem se kaže da će se obe strane “suzdržati od međusobnih napada, vojne agresije, oružanih neprijateljstava ili nasilnih sukoba kao načina rešavanja bilo kojeg nerešenog spora ili bilo kojeg spora u budućnosti“.
Drugi član se odnosi na “poštovanje granica” i pomenutu obavezu da se dve strane „strogo poštuju međusobne granice“
Sledeći član predviđa “reciprocitet u zaštiti i promociji manjinskih prava u skladu sa evropskim vrednostima i međunarodnim aktima“.
Sledi “mirno rešavanje sporova” u kome se između ostalog navodi da će, u slučaju neuspeha u postizanju dogovora, po bilo kojem od gore navedenih članova, strane tražiti rešenje drugim mirnim sredstvima, uključujući posredovanje, arbitražu i nikada neće upotrebiti silu u sporovima.
Peti član je “međusobna podrška procesu evropskih integracija” i šesti “završne odredbe” u kome se navodi da je izjava sačinjena na engleskom, albanskom i srpskom jeziku, potpisana u prisustvu i svedočenju predstavnika Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država.
U deklaraciji se ističe posvećenost prevazilaženju nasleđa prošlih sukoba, održavanje trajnog mira, dugoročna stabilnost i rad na prosperitetnoj budućnosti građana.
Navodi se i želja regiona i šire za sveobuhvatnim i konačnim sporazumom u dijalogu “u skladu sa principima mirnog suživota, saradnje i mirnog rešavanja sporova bez prejudiciranja dijaloga koji omogućava EU, a podržavaju SAD”.
Pre navođenja „Zajedničke izjave o nenapadanju i mirnom rešavanju sukoba” dokument započinje sa “Mi, predstavnici Kosova i Srbije, prepoznajući našu dužnost i odgovornost prema našim građanima, regionalnim susedima i međunarodnim partnerima da sprečimo svaki novi vojni sukob, neprijateljstvo ili nasilje između naših zemalja“.