Microsoft radi na projektu nazvanom „Project Silica“, gde podatke čuva na staklenim pločama koje mogu trajati čak 10.000 godina. Na malom staklenom disku može stati mnogo podataka. Svaka staklena ploča na kojoj se upisuju podaci može da sačuva i po nekoliko terabajta memorije sto je od prilike 1,75 miliona pesama tj vremenski oko 13 godina muzike.
Tim iz Microsoft Research-a testira skladištenje velike količine podataka na staklu, koristeći piksele zvane vokseli. Ovo je bolje od klasičnih metoda kao što su magnetni diskovi jer staklene ploče mogu čuvati podatke hiljadama godina. Microsoft planira da ovaj tip čuvanja podataka koristi za cloud memoriju.
Magnetno skladištenje, koje se obično koristi, ima problema jer često treba kopirati podatke, što povećava potrošnju energije i troškove. Microsoftov „Project Silica“ nudi dugotrajno, održivo i jeftino rešenje. Prednost magnetnog skladištenja jeste brisanje memorije što na staklenim plocama nije moguće. To je i donekle prednost tih ploča jer su napravljene da kada se jednom podaci upišu u plocu ostanu tu dugotrajno i čak i vatra ima poteškoća da obriše ili ošteti podatke.
Proces skladištenja podataka na staklu uključuje pisanje laserom, čitanje putem mikroskopa, dekodiranje i skladištenje u biblioteci. Ova tehnologija se trenutno testira, ali bi mogla imati široku primenu, posebno u čuvanju važnih informacija.
Elire Group sarađuje s Microsoft Research-om kako bi koristili ovu tehnologiju za stvaranje „Global Music Vault“ u Norveškoj. Koristeći staklene ploče, žele napraviti trajnu arhivu za muzičko nasleđe koje će izdržati različite uslove. Ova inovacija može doprineti očuvanju kulturnog nasleđa dugi niz godina.
Autor: David Mitrović