Gotovo sve protivgradne stanice na teritoriji grada Leskovca, dejstvovale su juče i noćas, a devedeset posto ih je ostalo bez raketa. Zbog straha od najavljenog nevremena, Republički hidrometeorološki zavod je danas hitno dopremio nove količine i strelcima naložio najviši stepen pripravnosti.
Na gradonosne oblake, koji su se juče popodne pojavili nad Leskovcem, pucalo se sa svih strana, a područja koja nemaju svoje protivgradne stanice, branile su okolne.
Predsednik Udruženja protivgradnih strelaca, Žikica Marinković kaže da je štete bilo, ali da ona, na sreću, ni izdaleka nije velika kao u ostatku Srbije.
„Ima štete i ona se još uvek utvrđuje, ali smo mnogo toga pravovremenim dejstvom uspeli da spasemo. Prema informacijama kojima raspolažem, najteže su prošli Milanovo i potez prema Karađorđevcu, odnosno Kukolovce, Todorovce i okolina. Oštećenja se kreću od 20% na najvećem broju parcela, do skoro 50 na pojedinim. Imajući u vidu veličinu i snagu gradonosnog oblaka, posao smo odradili najbolje što smo mogli“, kaže Marinković za Rešetku.
Zbog žestokog, gotovo rafalnog dejstva, najveći broj stanica ostao je bez raketa, ali su zalihe već danas popunjene.
„Sve stanice su ponovo maksimalno opremljene, jer nam je već za noćas, posle ponoći najavljena opasnost i naložen maksimalni stepen pripravnosti. Svi ćemo biti na stanicama kako bismo mogli na vreme da reagujemo. Čujemo da se vremenske neprilike najavljuju i za naredne dane, ali mi uputstva dobijamo svakodnevno“, dodaje on.
Dobra je vest i da je protivgradna stanica u Međi, posle višegodišnje pauze, ponovo u funkciji, ali i da je grad Leskovac obezbedio sredstva za rekonstrukciju protivgradnih stanica:
„Radiće se na desetak njih. Potrebno je sanirati one koje prokišnjavaju, a na drugim instalirati gromobranske instalacije, bez kojih su strelci u ozbiljnoj opasnosti prilikom svakog dejstva. Izvođač radova je već izabran i očekujemo da radovi počnu uskoro. Prva će biti stanica u Donjem Stopanju, koja je prilikom poslednje oluje pretrpela ozbiljnu infrastrukturnu štetu“, ističe.
Marinković ne propušta priliku da ponovo pohvali saradnju sa gradom i pokudi odnos Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije prema strelcima:
„Ponižavajuće je da su nam, posle 18 godina mesečnu naknadu povećali za 500 dinara, pa ona sada iznosi 4,5 hiljade i da nije podrške lokalne samouprave, odavno bi Leskovac ostao bez strelaca. Grad nam je obezbedio opremu, odela, čizme i sve što nam je potrebno, ali i naknadu ljudima koji su šest meseci godišnje u stalnom dežurstvu. Odnos države prema nama nije vredan komentara, a dovoljan dokaz je to što smo tužili RHMZ, koji nam mesecima nije uplaćivao doprinose“, zaključuje on.
Šta još treba da nas snađe da bi nadležni shvatili koliko je važno imati ispravne i opremljene stanice i zadovoljne strelce, od čijeg pravovremenog delovanja zavisi nečiji celogodišnji rad, sa nezadovoljstvom konstatuje Žikica Marinković.
S.Stojiljković
U Kutlešu nema ko da gadja niko neće da radi za male pare.