U Orvelovoj „Farmi“ stari Major, svinja Veleposedničke farme, poziva životinje na sastanak, tokom koga naziva sve ljude parazitima i uči životinje da pevaju pesmu „Životinje Engleske”.
Nakon smrti Majora, dve mlađe svinje Snoubol i Napolen dolaze na vlast i smatraju da je njihova dužnost da se spreme za Pobunu. Životinje se zaista pobune i oteraju neodgovornog i pijanog vlasnika Džonsa sa farme, nakon čega je preimenuju u „Životinjska farma”.
Donose Sedam zapovesti, od kojih je najvažnija „Sve životinje su jednake”.
Hrane je u obilju, te farma funkcioniše kako treba. Svinje se dovode na poziciju vođstva i počinju odvajati namirnice za svoju korist, navodno za svoje zdravlje.
Prolaze godine.
Svinje počinju da izgledaju kao ljudi, hodajući na dve noge, noseći odeću i vičeve. Sedam zapovesti bivaju skraćene na samo jednu rečenicu: „Sve životinje su jednake, ali neke životinje su jednakije od drugih”.
Na našoj, ljudskoj, farmi danas ima skoro 200.000 dece do 13 godina koja su neuhranjena i nalaze se pred vratima bolnica zbog hronične gladi.
Svaki drugi čovek mlađi od 25 godina je nezaposlen.
U bedi živi i preko 70 odsto invalida, ali i oko pola miliona starih.
Zvanično, 631.703 osobe primale su socijalnu pomoć prošle godine, ali od nje su mogli da prežive tek nekoliko dana u mesecu.
Pre samo pet godina, pomoć državnih institucija tražilo je oko 500.000 dece i odraslih osoba. Danas je taj broj duplo veći, ali to niko ne sme da saopšti javnosti.
Koliko je siromašnih i ekstremno siromašnih, to niko ne zna, jer režim strogo zabranjuje da se govori o istinskoj socijalnoj tragediji.
Najsrećnije životinje žive jednostavnim životima, tako da dok „kuke dobrote“ vise po drveću u centru grada gladni bez stida i srama mogu da čeprkaju po kontejnerima iza leđa podgojenih političara jer ih neće ni primetiti, ali ne daj Bože da im gladni podviknu: Gladan vam je narod“.
Takvi budu privedeni, legitimisani, žigosani.
Šta bi na to rekao Napoleon iz Orvelove priče?
„Nadam se da se tom gladnom ništa nije desilo“, najverovatnije.
A kako se završava Orvelova „Farma“:
U želji da proslavi novi savez s obližnjim farmerima, Napoleon odluči da napravi gozbu. Ukida prakse i tradicije revolucije i vraća naziv na „Veleposedničku farmu”.
Kako pogledi životinja kližu od svinja do ljudi, i ponovo od ljudi do svinja, shvataju da više ne mogu raspoznati ko je svinja, a ko čovek.