Advokatska komora Srbije najavila je u ponedeljak 5.7.2021. obustavu rada na celoj teritoriji Republike Srbije. Kako se navodi u zvaničnom saopštenju komore u ponedeljak 5.7.2021. godine biće organizovan protest upozorenja sa jednodnevnom obustavom rada advokata na celoj teritoriji Srbije, a zbog predloga odbora NSRS za ustavna pitanja i zakonodavstvo da se donesu tri autentična tumačenja odredbi zakona o zaštiti potrošača, o zaštiti korisnika finansijskih usluga i o obligacionim odnosima.
Advokati su juče najoštrije osudili nameru usvajanja autentičnog tumačenja odredaba tri zakona koje će obavezati sudove da odbiju sve tužbe građana protiv banaka, koji su pred sudom tražili povraćaj nezakonito oduzetog novca. Kako i navode u samom saopštenju oni smatraju da se ovim tumačenjem krše zajemčena ljudska prava na pravično suđenje, jednaku pravnu zaštitu, a pre svega, pravo na pravnu sigurnost građana.
“Ovo je najgrublja povreda podele vlasti na taj način što zakonodavna vlast kao marioneta izvršne vlasti, direktno utiče na odlučivanje sudske vlasti, koja je već zauzela jasan stav i mišljenje u vezi ovih predmeta. Nije postojala potrebe za tumačenjem ovih normi, pogotovu ne od skupštine koja je izabrana 40-tak godina od donošenja zakona koji se tumači. Ovo je velika zloupotreba ustanove autentičnog tumačenja (koje se sastoji o tumačenju mišljenja zakonodavca zakona koji je on doneo) jer zakon tumače oni koji apsolutno nisu kadri za tako nešto i koji isti nisu niti napisali niti izglasali, te ni ne mogu da znaju pravu volju zakonodavca. Na kraju, jasno je ko dan da se na ovaj način najteže povređuju prava građana odnosno osnovni principi na kojima počiva pravna država, a sve u korist jakog bankarskog lobija. Ako ovo prođe biće jasno da pravna sigurnost zvanično više ni na papiru ne postoji! A građani će ponovo biti opljačkani od strane banaka”, kaže niški advokat Andrija Krasić.
Dušan Mitić, advokat iz Leskovca, smatra da Skupština u kojoj postoje samo poslanici vlasti, pokreće postupak da najesen menja ustav u delu o pravosuđu, da bi Predsednik i Vlada mogli da kontrolišu sudije.
“Sada dok još uvek ustav nije izmenjen i koliko-toliko to ne mogu, autentičnim tumačenjem bi da menjaju duh i smisao zakona koji su donošeni pre pola veka, da bi se štitio finansijski interes krupnog kapitala. Šta je sledeće, hoće li se autentičnim tumačenjem menjati i duh i smisao krivičnog zakona, da krađa i korupcija i nisu baš neko krivično delo? Gde je granica, i ima li je uopšte?”, pita se Mitić.
Tokum obustave rada, advokati neće pristupati na ročištima za glavnu raspravu i glavne pretrese pred sudovima, neće pristupati pred tužilaštvima u istražnim postupcima i postupcima pregovora oko primene oportuniteta ili sporazuma o krivici, neće pristupati pred organima uprave, javnim beležnicima i privatnim izvršiteljima i neće pristupati u policiju u pretkrivičnim postupcima. Advokati će u ponedeljak jedino tužilaštvima i drugim organima dostavljati samo one podneske i preduzimati one radnje koje su vezane za nastupanje prekluzivnih rokova i zaštite maloletnih lica u slučajevima porodičnog nasilja, koje ne trpi odlaganje.
Iako je sednica Odbora za zakonodavstvo i ustavna pitanja predviđena za ponedeljak 5.jula „zbog konsultacija“ otkazana, pritisak koji vrše Udruženje banaka Srbije i Privredna komora Srbije, kao dva najmoćnija i najbogatija strukovna udruženja, jasno govori o spremnosti vladajućeg SNS-a da se sudskoj vlasti oduzme pravo da primenjuje postojeće zakone u sferi zaštite bankarskih klijenata, smtraju u političkom pokretu Dveri.
“I da u sporovima više od 200.000 građana izgubi svoje pravo da povrati nezakonito naplaćene bankarske naknade, ali i sudske, advokatske i druge parnične troškove. I Udruženje banaka Srbije, kao najbogatije poslovno udruženje u čijem je vlasništvu i Kreditni biro sa svojim milionskim prihodima, kao i Privredna komora Srbije, u koju se slivaju milionski iznosi članarina srpskih preduzeća, svakako štite isključivo interese krupnog kapitala a ne i osiromašene i mnogo puta opljačkane građane Srbije koji ugovore o kreditu najčešće zaključuju pod uslovima ekonomske prinude, što ih često čini bliskim zelenaškim ugovorima”, navodi potpredsednica Dveri Tamara Milenković Kerković.
Poslanik SNS Vladimir Đukanović objavio je na Fejsbuku da je zamolio kolege poslanike da povuku iz skupštinske procedure zahteve za autentičnim tumačenjem Zakona o zaštiti potrošača, korisnicima finansijskih usluga i obligacionim uslugama.
„Kao odgovorni ljudi dužni smo najpre da mislimo o interesima građana, jer oni su najbitniji. Zato apelujem na kolege da povuku zahteve iz procedure“, napisao je Đukanović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i Twitter nalogu.