Veštačka inteligencija (AI) sve više utiče na muzičku produkciju. Algoritmi mogu predviđati trendove, predlagati harmonske progresije ili čak autonomno stvarati muziku. Ova tehnologija omogućava novu kreativnu eksploraciju i eksperimentisanje.
Kako muzička produkcija nastavlja da se razvija, verovatno će biti oblikovana od strane veštačke inteligencije, virtuelne stvarnosti i drugih naprednih tehnologija, što će dovesti do još inovativnijih i raznovrsnijih muzičkih dela.
A o tome upravo diskujutujemo sa producentima iz Leskovca, Vladimirom Jovićem i Urošem Stevanovićem iz ekipe “777”:
Šta vas je inspirisalo da postanete muzički producenti?
Uroš: Glavna inspiracija mi je bila ljubav prema muzici,i ljubav prema manipulisanju zvuka.Od malena sam pevušio razne melodije i imao smisao za ritam,jer potičem iz muzičke porodice.Dj-ingom sam se bavio 2 godine,ali momenat kada sam se zaljubio u umetnost pravljenja te iste muzike nikad neću moći da zaboravim.
Kako obično započinjete novi muzički projekat?
Vladimir: Osim ako projekat nije ciljano radjen ,ideja obično dolazi niotkuda.
Ni ja lično ne znam gde će projekat otići,jer volim da isprobavam razne stilove i da nemam nikakvu vrstu blokade koja mi ne dozvoljava da se upustim u nepoznate vode.Muzika je neka vrsta kreative bez ikakvih granica.
Da li imate omiljeni žanr ili stil muzike koji najviše volite da radite?
Uroš: Prva vrsta muzike prema kojoj sam osetio neki tip senzacije bila je House muzika,kojom se bavim ukupno 8 godina.Mogu reći da mi je to omiljeni stil,da se njime najčešće bavim i najveći utisak su na mene ostavili grupa “Swedish House Mafia”-Švedska grupa koja me je oduševila svojom muzičkom produkcijom.
Koju ulogu ima eksperimentisanje u vašem procesu pravljenja muzike?
Vladimir: Eksperimentisanje je jedan od glavnih alata za pravljenje muzike danas.
Smatram da trenutno postoji mnogo muzičara koji prave jako kvalitetnu muziku,njih možete pronaći i u među popularnim i nepopularnim muzičarima.Jedna od bitnih stvari za uspeh je da za muziku ne treba samo osnovno znanje o produkciji i teorija muzike već i kreativno razmišljanje i potpuna sloboda.
Koje su glavne poteškoće s kojima se susrećete kao muzički producenti?
Uroš: Jedna od glavnih poteškoća,je da ljudi taj posao shvataju kao hobi i da to nije ozbiljno shvaćeno u današnjici.U poredjenju sa mladima koji su pohadjali muzičku školu budući producenti zbog neadekvatnog obrazovanja vezanog za muzičku produkciju nemaju uslova da se bave time jer to zahteva dobro finansijsko stanje i dobrog mentora.
Kako vidite budućnost muzičke produkcije zbog veštačke inteligencije koja se nedavno pojavila?
Vladimir Verujem da će veštačka inteligencija biti okej alat za koristiti u ovoj kreativnoj sferi ali da ćemo se i dalje služiti staromodnim metodama bar još neko vreme.
Koje savete bi mogli da date mladim producentima koji započinju svoju karijeru?
Ekipa 777: Fokusirajte se na svoj koncept,radite na tome,i budite uporni jer
se do cilja ne stiže lako.Ne ulazite u tu industriju polovično jer tako nećete stići nikuda.Uvek uložite svih 110% posto sebe i samo napred!
Razgovarala: Vera Ristić