Problem uređenja prostora iza autobuske stanice kod Tri Šešira za koje građani tvrde da podseća na okolinu Bejruta, samo je jedan od predloga problema koje treba rešavati i potreba za koje građani smatraju da treba uključiti u budžet za 2022. godinu, a koji je kao nagradu dobio kišobran „supergađanina“ u nagradnoj igri koje je pokrenulo Udruženje “I ja se pitam” iz Leskovca .
Leskovčanka Zdenka Grozdanović je samo jedna od građanki koja je predložila rešavanje konkretnog problema, a na naše pitanje zašto se za rešenje nije obratila lokalnoj samoupravi, kazala je:
“U ovom udruženju sam pronašla energiju u koju verujem. Da li verujem lokalnoj samoupravi? Pa, ne. Nekad se stvari trebaju nazvati pravim imenom, pa neka bude tako”, kazala je ona.
Udruženja “I ja se pitam” iz Leskovca je prošlog meseca prokrenulo projekat i nagradnu igru za predlaganje projekata i problema koji treba da se reše unekom gradskom naselju naselju ili selu, a danas je izabrano njih deset.
Spisak svih odabranih predloga koji će biti predočeni lokalnoj samoupravi za rešavanje u narednoj godini pogledate ispod:
- Gornja Jajina – Vodovod i kanalizacija za selo, kao i izgradnja mosta na Veternici.
„Kanalizacija i voda koju čekamo nekoliko godina , iako je prošla tako blizu nas.Most na Veternici ne postoji u blizini sela.Pre skoro četrdeset godina je počela izgradnja dva mosta, nijedan nije završen.Poplave , koje su u to vreme pravile problem, su oborile konstrukcije i projekat nikad nije nastavljen.“
- Ohridsko naselje – Igralište za decu i ograda oko njega. Blizu regionalnog puta. Uređenje keja od Hemijske škole do zatvora.
„U Ohridskom naselju nema dečijeg igrališta, nema dečijih parkova, sem na parkingu fabrike „Zdravlje“, gde postoje dve klupice, jedna ljuljaška, jedna klackalica i jedan koš. Ne postoji nikakva zaštitna ograda! Ne postoji uređena podloga, kao ni igralište za decu! Kako pustiti decu kad je regionalni put još u kaldrmi i gde se vozi preko 100km/h?! Podhitno odvojiti mesnu kancelariju! Urediti kej Veternice od Hemijske škole do zatvora, osvetliti, popločati i napraviti igralište za decu, kao i šetalište za sve!“
- Turekovac – izgradnja kanalizacije. Ove godine se provlačila izgradnja vodovoda kroz medije, a selo ima vodovod od 2008.
„Završetak kanalizacije u Turekovcu. Radi se 20 godina, došli do sela i kraj. I očekujem kišobranče, samo da nije uslov treća doza kineske vakcine.“
- Naselje Toma Kostić iza Garetove palate – Popravka klupa u naselju i postavljanje video nadzora kako bi se sprečilo uništavanje para. Redovno održavanje parka.
„Živim u Leskovcu , u naselju Slobodana Penezića.U mom naselju je odžavanje čistoće na niskom nivou. 1. Prostor gde se deca igraju i prostor oko vrtića su mnogo zaprljani , nikada se ne čisti. Kad padne kiša, obzirom da su zapušeni kanalizacioni odvodi, sve bude poplavljeno ,a onda se deca na tom istom mestu igraju i mogu da se zaraze. 2. Sve klupe za sedenje u ovom delu su polomljene, bacaju se flaše ,kese, a ispred Komunalca niko ne čisti. Treba da se postave kamere i snimaju i da svako ko prlja i zagađuje, odgovara za svoja dela.“
- Leskovac – Uređenje prostora iza autobuske stanice kod Tri Šešira
„Poštovani, živimo u ulici Pustorečka-Prvomajska 2, zgrada iza stanice Tri šešira. Imamo veliki problem sa parkiranjem vozila. Naš predlog je da se neasfaltirani deo proširi, a da se prostor iza stanice sredi, jer sada izgleda kao da je stanica okolina u Bejrutu. Tu bi trebalo malo novčanih sredstava, a malo više kreativnosti i to bi izgledalo savršeno. U proleće je tu leglo ambrozije i korova. Nadamo se Vašoj pomoći, hvala unapred.“
- Naselje Ančiki – Uređenje igrališta i zamena dotrajalih kontejnera!
“U nadi da će neko uvažiti problem, obraćam se sa molbom da se uredi igralište u naselju Ančiki, kao i kontejneri koji su propali.Psi lutalice su sve do škole u Bratmilovcu. Inače ,to je igralište iza Belog Bora. Unapred zahvalan.”
- Škola za učenike sa specijalnim potrebama – Sanacija škole za učenike.
“Decu u školu dovode roditelji koji u veċini nisu zapošljeni, pratioca ne mogu dobiti ako su nezapošljeni. Škola ima jako loše grejanje , deca zimi sede u jaknama, prozori nisu menjani od osamdesetih godina, škola je ruinirana. Roditelji dolaze i iz Predejana, Vlasotinca, Vučja, Lebana, a putni troškovi su toliko minimalni da ne mogu pokriti ni put. Takodje, u Leskovcu nemamo gradski prevoz pa deca koja imaju velikih razvojnih problema moraju pešačiti i po nekoliko kilometara do škole.”
- Naselje Dubočica- Uređenje pešačkih staza između zgrada
„Uređenje pešačkih staza kroz zelene površine u naselju Dubočica
Stanje:Pešačke staze u naselju Dubočica ucrtane su u urbanistički plan naselja Dubočica pre više od 30 godina. Pešačke staze prolaze kroz zelene površine u naselju, urađene su od betona, povezuju zgrade, zelene površine i omogućavaju brzu i efikasnu povezanost građana u samom naselju Dubočica.
Problem: Pešačke staze su nakon više od trideset godina oronule, neravne, na nekim mestima potonule (ulegle) u zemlju. Posle svake kiše na delovima staza se stvaraju bare koje nije moguće preskočiti ili zaobići. Da bi se njima prošlo, mora se gaziti trava natopljena od kiše, pa se samim tim uništava postojeća trava, a pošto proces kao takav traje godinama, dobijamo dodatne staze koje ne vode nikuda, sa uništenom travom i blatom koje se raznosi po trotoarima, ulicama i stanovima. Stariji građani imaju problem jer su staze neravne, sa puno izbočina, i kao takve stvaraju pogodnost za spoticanje, naročito u jesenjim i zimskim mesecima. Najvidljiviji problem je ispred zgrade B2 i između zgrada B3 i B4, gde građani kada su kišni dani, da bi prešli preko bara, koje nalikuju manjim jezerima, stavljaju cigle i betonske blokove i na taj način prave privremene mostove ,kako bi iz svojih zgrada dospeli do parkinga, posla i prodavnica.
Rešenje: Obzirom na to da postoji urbanistički projekat za ovo naselje, sa ucrtanim stazama i travnjacima več tridseset godina, potrebno je da se one vrate u svoje prvobitno stanje. Za rešavanje ovog probelma potrebno je obnoviti već postojeći beton, ojačati ga i oivičiti. Na taj način će se istovremeno sačuvati bezbednost građana, zaštititi postojeći travnjaci, ulepšaće se naselje i učvrstiti simbioza čoveka i prirode.“
- Beli Potok – Sanacija ograde oko škole i asfaltiranje neasfaltiranih ulica.
„Uređenje seoske zadružne zgrade u centru sela, na koju je pre 4 godine samo postavljen jedan plastificirani prozor i to tako stoji , i pored obećanja da će se zgrada urediti. Zgrada je ruinirana, a služila bi kao kancelarija MZ, centar za seoske sastanke, zborove, glasačko mesto, predavanja i mesto okupljanja mladih.
Ograda oko škole je potpuno zapuštena i oronula, a dvorište potpuno neuređeno, pa te dve stvari treba sanirati.
Priključenje sela na gradski vodovod je od životnog značaja za meštane. „
- Veliko Trnjane – izgradnja kanalizacione mreže.
„Na osnovu anketa koje je udruženje „I Ja se Pitam“ organizovalo 75% ispitanika je naglasilo da je izgradnja kanalizacione mreže ključni problem za naselje. Posebno je problematično u vreme kada su prisutne visoke podzemne vode koje plave naselje i oranice i kada se izlivaju septičke jame koje doprinose zagađenju okoline i dvoriš
Sve je lepo u vezi ovih predloga,samo se pitam zasto niko ne trazi da se asfaltira put Vucje – Leskovac. Mislim da je sramota da se asflatira put prema Lebanu,koji nije bio u tako losem stanju,i da se asfaltira trotoar od Hemijske skole u Leskovcu prema Hali sportova,a da put prema Vucju i dalje bude „kocka“. Bio sam prosle godine na Tari,prosao sam celu Srbiju i put od kocke sam video samo u duzini od dva kilometra otprilike,na prilazu mestu Kaludjerske bare,na Tari….Mislim da je to velika sramota za danasnju i sve ranije vlasti u Leskovcu. Put za Vucje je radjen 50 tih godina proslog veka, a gradili su ga nemacki zarobljenici iz II sv.rata…tako sam cuo…
Negde sam pročitao da je taj put počeo da se gradi. Pozdrav