„Stadion nije od životnog značaja za građane, već to što pojedini gaze u blatu, žive bez vode i struje, a deca pohađaju nastavu u jaknama“

Stadion nije od životnog značaja za građane, već to što građani Leskovca nemaju asfaltirane ulice, što po selima nema vode, što nema struje, što u Specijalnoj školi deca pohađaju nastavu u jaknama zbog lošeg grejanja, što su im prozori polomljeni…

Ovo je samo deo problema koje je danas naveo Bratsilav Stamenković, aktivista Udruženja  “I ja se pitam” iz Leskovca koje je prokrenulo projekat i nagradnu igru za predlaganje projekata i problema koji treba da se reše unekom gradskom naselju naselju ili selu, a koji su promovisani na štandu u centru grada.

“Građani bi zapravo trebalo da predlože problem ili projekat za njihovo naselje, ili selo za koji smatraju da treba da bude uključen u budžet grada Leskovca za 2022. godinu”, objasnio je on.

Način na koji će ti problemi biti implementirani, to je zapravo veći izazov.

“Činjenica je da takvi problem pokušavaju da se reše političkim putem, a građani nemaju mnogo uticaja u donošenju odluke šta će se dešavati u njihovm zajednicama. Mi smo prošle godine izneli  problema koje je trebalo uključiti u budžet, i neki od njih jesu i rešavaju se. Želimo da ih podsetimo da ukoliko oni sede i čekaju da se neko njih seti, njihovi problemi i predlozi neće ući u budžet za narednu godinu”, dodao je Stamenković.

On je naglasio da ovo udruženje može da pomogne da se problem identifikuje, da se definiše kao predlog projekta i kao predlog koji treba da uđe u narednu godinu.

“Osnovni izvršilac tih projekata je lokalna samouprava. A lokalna samouoprava, čini mi se, nema dovoljno informacija sa terena. I to je možda izu objektivnih razloga. Na razuđenoj teritoriji Leskovca postoji 144  naseljenih mesta. Ljudi nemaju priliku da kontaktiraju sa nadležnim institucijama, a jako malo informacija o tim ključnim potrebama dođe do lokalne samouprave. A pitanje je, prema nekim političkim procenama, da li je lokalna samouprava zaista spremna da investira u neko selo ili ne”, kazao je.

„Prosto da problemi u njihovim mestima dobiju prioritete u budžetu u odnosu na neke projekte za koje smatramo da nisu toliko bitni za grad. Kao što je stadion recimo za koji se troši 20 miliona evra za izgradnju, dok recimo neka sela i neka naselja u gradu nemaju asfaltirane ulice, vodovod, kanalizaciju i nemaju struju kakvu treba da imaju i mnoge neke druge probleme. Mi smo imali skoro slučaj sa Specijalnom školom gde nas je kontaktirao Savet roditelja pa recimo tamo deca imaju jako mnogo problema što se tiče te škole. Nemaju adekvatno grejanje, moraju da sede u jakama u školi, imaju problem da ne mogu da dođu do senzorne sobe, neka deca nisu baš tako pokretna a senzorna soba se nalazi na drugom spratu ili recimo neki su prozori polomljeni, to se ne rešava par godina, stolarija je još iz 80 godina, znači ima jako puno problema, da ne pominjem sada sela koja smo obilazili u proteklom periodu“, istakao je Stamenković.

Stamenković je rekao da će pomoći svima koji su za to zainteresovani, pomoći da definišu predlog i da ga osmisle kako treba, kako bi on izašao pred predstavnike vlasti sa jasnim činjenicama i konkjretnim zahtevom.

“Ja pozivam žene da se što više uključe u društvceni aktivizam. Da budu aktivne i u svojim mesnim zajednicama. Pozivam odbornice da budud glasne. Da se borimo za rodnu ravnopravnost i da ukažemo na probleme sa kojima se suočavaju žene u Leskovcu”,  kazala je Ljiljana Nešić iz organizacije “Žene za mir” koja podržava ovaj projekat.

Kako je objašnjeno, predlog treba da bude u formi opisa problema koji muči naselje i načina na koji taj problem treba da se reši.

“Najbolji predlozi i oni koji dobiju najviše lajkova će biti nagrađeni velikim kišobranom za odbranu od loših komentara. Rok za predlaganje projekata i problema koji treba da se reše je Nedelja 21.11.2021. Deset kišobrana za deset najboljih predloga. Udruženje „I Ja se pitam“. Budi i ti Supergrađanin”, navode iz ovog udruženja.

Inicijativa „I JA SE PITAM“ formirana je prošle godine i okuplja građane raznih struktura i struke i osnovni ciljevi su nam odgovornost, transparentnost , podsticanje aktivizma građana, razvoj demokratije i aktivno učestvovanje u kreiranju političkog ambijenta.

Pratite REШETKU na Facebook, Instagram, X (Twitter) i TikTok mreži. Budite uvek u toku!

Pretplati se
Obavesti o

Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi, kao i netoleranciju svake vrste neće biti objavljeni. Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima. Nije dozvoljeno pisanje komentara isključivo velikim slovima niti promovisanje drugih sajtova putem linkova. Komentare i sugestije u vezi sa uređivačkom politikom ne objavljujemo, kao ni komentare koji sadrže optužbe protiv drugih osoba. Objavljeni komentari predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, odnosno nisu stavovi redakcije Rešetka portala.
Za više informacija pogledajte Pravila korišćenja.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare