Jučerašnja vest o pregaženoj starici na pešačkom prelazu u Leskovcu, koja je preminula na licu mesta, a da je vozilom upravljao muškarac koji je bio na buprenorfin terapiji, potresla je celu Srbiju, a zatim “potegla” i pitanje da li lica koja se leče na ovakav način smeju da upravljaju vozilom.
Na društvenim mrežama se bukvalnoo vodila ozbiljna polemika o tome koliko je zapravo buprenorfin terapija efikasna u lečenju pacijenata koji se leče od bolesti zavisnoti.
“To nije terapija, to je najveće zlo i treba da se ukine pod hitno. Ne bi bilo loše da se malo više posveti pažnja toj temi, to je trenutno najveći problem u gradu a i šire. Mnogo zla je nanela ljudima ta ‘legalna droga’. Mnogo duboko ide taj problem”, samo je jedan od komentara na društvenim mrežama.
Najveći problem, kako nam tvrde sami zavisnici, je taj što sve češće kao drogu upravo koriste lek “buprenorfin”, poznatiji kao “bup”, koji se primenjuje za lečenje zavisnika i trebalo bi da pomognu u „skidanju“ sa heroina.
Inače, prema podacima Opšte bolnice Leskovac, na Odeljenju za bolesti zavisnosti trenutno su registrovana 223 pacijenta koja su na takozvanoj “bup terapiji”. Od toga, 184 pacijenata je uzima aktivno. Još 18 pacijenata je na metadonskoj terapiji, potvrđeno je danas Rešetki.
Ovaj lek spada u opijate, zbog čega ga mladi i koriste, ali ono što je alarmantno jeste da stvara daleko jaču zavisnost od one koju bi trebao da suzbije.
Iako ga lekari propisuju u strogo kontrolisanim uslovima, lek se ipak ilegalno može kupiti i kod dilera.
“Dileri ga prodaju za 1.000 dinara. Taj lek, koji država plaća za lečenje zavisnika, na ulici je sve dostupniji. I to diluju upravo oni koji primaju terapiju. Oni odu jutru na Odeljenje zavisnosti, uzmu propisanu terapiju, a zatim upotrebe za svoje potrebe polovinu, a ostalo prodaju. Dešava se da prodaju i celu dozu”, tvrdi naš sagovornik, tridesetosmogodišnji A.A. iz Leskovca koji je bivši dugogodišnji zavisnik (za sebe voli da kaže apstinent), ali i diler – u lancu trgovine narkoticima takozvana “treća ruka”.
Taj “bup”, kako tvrdi, zalazi na najverovatnija moguća mesta, pa čak i do zatvora, tvrdi naš sagovornik.
Kako smo već pisali, problemom zlоupоtrеbe i pоslеdicama zlоupоtrеbе psihоакtivnih supstаnci u Leskovcu bavi se nekoliko javnih institucija, ali ni jedna od njih ne prati konačnu sliku koliki je broj zapravo građana upao u kandže ove opake bolesti zavisnosti.
POVEZANO:
Na Odeljenju psihijatrije Opšte bolnice Leskovac vode samo zvaničnu statistiku onih koji se leče u toj instituciji i predaju ih, kako nam je rečeno, Zavodu za javno zdravlje Leskovac, ali u ovoj ustanovi se već nekoliko godina ne vodi posebna knjiga narkomanije.
Međutim, po njihovoj listi broja oboljenja i stanja iz morbiditetne statistike, bez sekundarne zdravstvene zaštite, u 2017. godini na teritoriji Jablaničkog okruga registrovano je 276 osoba koje su konzumirale drogu i zatražile lekarsku pomoć. Najviše ih je na teritoriji grada Leskovca – 242; Vlasotinca – 23;Bojnika – 9; Lebane i Crna Trava – po 1.
Pričao mi je jedan poznanik koji je već godinamana terapiji bupovima, kako postoje zavisnici koji ne žeče da se ofiraju, koji se ne jave na lečenje od heroina, nego kupuju bupove. Sada tu imamo užasnu situaciju, gde ona jkoji se prijavio za terapiju i lečenje samo da bi dobio buprenorfin, koji ne namerava da koristi, nego ga proda pa kupi heroin, a ovaj koji je u problemu, a hoće da se skine a da bude registrova kao narkoman, kupuje taj bup od. Znači da je narkoman kome ne pada na pamet skidanje sa heroina našao uz pomoć države i zdravstva način kako da dodje do para za drogiranje.