Živim u Jagodini punih devet godina, rasli smo od tada, i nikada nismo videli potrebu ili želju radnika da se sindikalno organizuju jer poslujemo kao jedna velika porodica i uglavnom smo jedinstveni i jednoglasni. Verujem da ćemo na isti način nastaviti i u Leskovcu.
Ovako je na pitanje novinara Rešetke da li u kompaniji “Aunde” postoji sindikalno organizovanje radnika odgovorio generalni direktor italijanske kompanije Anino de Venecija, prilikom potpisivanja Ugovora o zakupu poslovnog prostora sa gradom Leskovcem.
Na pitanje novinara da li sindikalnog organizovanja ima u pogonima ove kompanije u Italiji, odgovorio je da to ne zna, jer je on zadužen za rukovođenjem fabrika u Srbiji.
Jedan od glavnih problema radnika turske kompanije “Džinsi”, koje Italijani žele da preuzmu da rade za njih jer Turci odlaze iz Leskovca, jeste zapravo bila nemogućnost sindikalnog organizovanaja.
“Radnici na to svakako imaju zakonsko pravo, ali mislim da im neće trebati”, zaključio je de Venecija.
Podsetimo, radnici “Džinsija” protestotvali su isped gradske kuće nezadovoljni i time što im italijanski investitor nudi minimalna primanja, a iz loaklne samouprave su im obećavali da će predstavnicima kompanije razgovarati o tome.
“Primaće 43.000 dinara u startu, za pet meseci još 5.000 dinara i za godinu dana još 5.000. To je 51.000. Inače su oni hteli 3.000 da bude povećanje. Bukvalno smo nekoliko sati pregovarali i bio je težak dogovor. Inače, oni te plate imaju sada i u ‘Džinsiju’, ali tamo su radili 10 do 12 godina. Znači, nije isto kada tek počnete da radite. Svaki početak je težak, ali dokazivanje, vrednost, marljivost i rezultati rada će se isplatiti”, odgovorio je gradonačelnik Cvetanović, bukvalno ne dozvolivši novinaru Rešetke da postavi pitanje do kraja.
Danas je rečeno da će od 1.9. u pogonu početi da radi 300 radnika i da su kompaniji najpre potrebni šivači, ali i radnici drugih zanimanja poput onih koji rade u administraciji, odgovarajuća tehnička podrška, specijalizovano osoblje.
Italijanska kompanija “Aunde” deo je Aunde grupe, osnovane 1899. godine, i predstavlja jednu od vodećih svetskih kompanija u svojoj delatnosti koja se nalazi među 100 najvećih dobavljača u automobilskoj industriji, sa 40 proizvodnih pogona u čak 20 zemalja.
U Srbiji proizvode auto-sedišta i presvlake za auto-sedišta.
D.Marinković
Pa sto ne zaposli svog sina u tako neku fabriku???
Potreban je arbitar za „porodične“ razmirice- veće ili manje. To je običaj, čak i u italijanskim „porodicama“ nalik na ovu.