Šef poslaničke grupe Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić zatražio je danas na sednici Odbora Skupštine Srbije za poljoprivredu da se podsticaji za poljoprivredu dupliraju, sa trenutnih 5 odsto na 10 odsto republičkog budžeta, te da se tako iskoristi potencijal koji imamo u ovoj grani privrede.
“U Evropskoj uniji za poljoprivredu se izdvaja čak 35%. Zato umesto ulaganja u strane kompanije, Srbiji mora biti prioritet poljoprivreda od koje u našoj zemlji živi million i po ljudi i koja u republičkom budžetu učestvuje sa čak deset odsto. Imamo pogodnu klimu i vredne ljude koji hoće da rade, samo to treba iskoristiti”, rekao je Aleksić na današnjoj sednici Odbora.
Koliko je situacija ozbiljna i koliko je poljoprivreda u Srbiji zanemarena pokazuje to da danas iz Evropske unije, Albanije i Turske uvozimo povrće, med, mleko, pa čak i hleb.
Aleksić upozorava da je zato pored dupliranja budžeta neophodno sastaviti i adekvatnu strategiju koja će biti usklađena sa stanjem na tržištu, a ne samo gasiti trenutne požare.
“Ukoliko se situacija ne shvati ozbiljno, mladi će otići sa sela jer niko u ovakvim uslovima ne može ozbiljno da se bavi poljoprivredom. Odlaze da voze kamione po EU jer ovde ne mogu da opstanu. A mi ćemo nastaviti da jedemo albanski paradajz, papriku I krastavce, francuski krompir i da pijemo poljsko mleko”, dodao je Aleksić.
Aleksić je naveo da sve razvijene države ulažu u ono što im je komparativna prednost u odnosu na druge međunarodne aktere, a mi dozvoljavamo da ni ono što nam je prednost ne umemo da iskoristimo.
“Isporuke voća, koje u izvozu najviše učestvuje, zbog nepostojanja funkcionalnog Sistema u Ministarstvu poljoprivrede nam vraćaju jer inspekcijske službe ne rade svoj posao. U poljoprivrednim apotekama prodaju se preparatati zabranjeni u Evropskoj uniji. Do kada će to tako moći? Do kada će građani Srbije da plaćaju iz svog džepa ljude koji rade na njihovu štetu?”, upitao je Aleksić.
Svuda u iole ozbilnjim zemljama poljoprivredne stimulacije su ozbiljne. U Vucicevoj Srbiji njive su zakorovljene.