Posle višegodišnje pravne sage, Džulijan Asanž, osnivač Vikiliksa, napustio je Veliku Britaniju nakon što se nagodio sa američkim vlastima prema kojem će se izjasniti krivim po krivičnim optužbama i biti oslobođen.
Vikiliks je saopštio da je njegov osnivač, 52-godišnji Džulijan Asanž, napustio britanski zatvor i odleteo iz Velike Britanije, nakon što su tužioci u SAD izjavili da bi trebalo ove sedmice da prizna krivicu za kršenje američkog zakona o špijunaži.
“Taj sporazum bi mogao da mu omogući da se vrati kući u Australiju”, piše BBC.
Prema CBS-u, američkom partneru BBC-ja, Asanž neće ići u američki pritvor, a u kaznu će mu biti uračunato i vreme koje je proveo u zatvoru u Velikoj Britaniji.
Očekuje se da će sporazum, kojim će se on izjasniti krivim po jednoj tački, bude okončan na sudu na Severnim Marijanskim ostrvima u sredu, 26. juna.
Udaljena pacifička ostrva, američka zajednica, mnogo su bliža Australiji nego američki savezni sudovi na Havajima ili u kontinentalnom delu SAD.
Asanž je poslednjih pet godina bio u britanskom zatvoru, odakle je vodio pravnu bitku protiv izručenja u SAD.
Vikiliks je 2010. objavio stotine hiljada poverljivih američkih vojnih dokumenata o ratovima Vašingtona u Avganistanu i Iraku, što je najveći bezbednosni incident te vrste u američkoj vojnoj istoriji, uz niz diplomatskih depeša.
Asanž je optužen za vreme administracije bivšeg predsednika Donalda Trampa zbog masovnog objavljivanja tajnih američkih dokumenata, koje je u javnost iznela Čelsi Mening, bivša analitičarka američke vojne obaveštajne službe, koja je takođe krivično gonjena po Zakonu o špijunaži.
U više od 700.000 dokumenata bilo je diplomatskih depeša i izveštaja sa bojnog polja, kao što je video snimak iz 2007. na kojem je američki helikopter Apač pucao na osumnjičene pobunjenike u Iraku, i ubio desetak ljudi, među kojima i dvoje novinara Rojtersa.
Taj video je objavljen 2010.