Neformalna grupa studenata i Akademska mreža „Slobodni univerzitet“ u Nišu pozvale su građane na protest ispred hotela „Radon“ u Niškoj Banji, gde će danas u 12 časova biti održan sastanak predstavnika Ministarstva prosvete i dekana Filozofskog fakulteta povodom odluke Vlade Srbije o osnivanju Fakulteta srpskih studija na Univerzitetu u Nišu.
Okupljanje je zakazano za 11.30 časova, a studenti upozoravaju da je ovom odlukom direktno ugrožena autonomija Univerziteta i narušen integritet akademske zajednice.
„Vlada je usvojila odluku uprkos tome što nastavno-naučno veće i Savet Filozofskog fakulteta, kao i Savet Univerziteta u Nišu, nisu dali saglasnost na taj predlog“, navodi se u saopštenju studenata.
Oni podsećaju da je „akademska zajednica u prethodnoj godini podnela najveću žrtvu u odbrani sloboda, prava i dostojanstva svih građana Srbije“ i pozivaju na solidarnost u borbi za očuvanje univerzitetske autonomije.
Studenti su takođe ukazali da će se sastanak održati u hotelu koji je zapravo stacionar Instituta „Niška Banja“, čiji je direktor Milan Lazarević, odbornik Srpske napredne stranke u Skupštini grada Niša, neformalni lider Pokreta za narod i državu i predsednik Saveta novoosnovanog Fakulteta srpskih studija.
Odluku Vlade o osnivanju fakulteta kritikovao je i Resorni odbor za obrazovanje stranke Srbija centar (SRCE), koji smatra da je reč o „kaznenoj meri uperenoj protiv neposlušnih fakulteta i univerziteta“.
„Očigledno partijska i politička odluka, doneta iz osvete pod izgovorom odbrane nacionalnih interesa, suprotna je odlukama organa Filozofskog fakulteta i Univerziteta u Nišu“, navodi se u saopštenju odbora.
Podsetimo, Filozofski fakultet u Nišu bio je prvi od 14 fakulteta Univerziteta koji je početkom decembra prošle godine ušao u potpunu blokadu.








































































