Smatram da su lokalne samouprave one koje treba da budu vodilje za poboljšanje uslova koji će dovesti do većeg nataliteta, kazao je u Nadonoj skupštini poslanik iz Leskovca Nenad Filipović prilikom rasprave o izmenama i dopunama Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom koja donosi niz novina, a jedna od njih je da naknada zarade za porodilje ne može biti manja od iznosa minimalne zarade.
Biće podignuta i maksimalna isplata naknade sa tri na pet prosečnih zarada, a prava poljoprivrednih osiguranica biće izjednačena sa pravima koja ostvaruju druge porodilje u Srbiji.
“Jer to nije samo finansijska pomoć prilikom rođenja deteta, to su i vrtići gde će ta deca ići, a da nema liste čekanja, to su i besplatni udžbenici, besplatne ekskurzije, to je i besplatan prevoz za decu i đake, to su asfaltni putevi od kuće do škole, to su uređeni sportski tereni gde će se ta deca igrati, to su i uređene škole. Dakle, to su uslovi u kojima žive i rade i deca i njihovi roditelji”, kazao je Filipović, koji je deo poslaničke grupe Jedinstvene srbije.
Ministar za brigu o porodici i demografiji Ratko Dmitrović izjavio je danas da je predviđeno da primena izmena i dopuna Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom otpočne 1.jula 2021.godine.
On je u Skupštini Srbije objasnio da svaka zaposlena žena u vreme porodiljskog odsustva koje traje od dana njegovog otpočinjanja, obavezno 28 dana izuzetno po nalazu lekara 45 dana pre termina za porođaj do tri meseca života deteta ostvaruje naknadu zarade za vreme porodiljskog koja ne može biti manja od minimalne zarade utvrđene na dan otpočinjanja odsustva.
Uslov je da u posmatranom periodu ima evidentirane osnovice, makar i jednu na koja su plaćeni doprinosi na primanja koja imaju karakter zarade.
„Prema odredbama zakona pre izmena za ostvarivanje ovog prava trebalo je najmanje šest osnovica na koje su uplaćeni doprinosi na zarade“, rekao je Dmitrović.
Dodaje da zaposlena žena koja ima bolesno dete za koje je nadležna komisija odobrila korišćenje odsustva sa rada, radi posebne nege deteta može, da koristi naknadu za to vreme i dodatak za pomoć i negu drugog lica za dete, pravo na posebnu nega deteta može da traje do pete godine deteta.
Žena koja je poljoprivredni osiguranik, kaže, može da ostvari pravo na ostale naknade po osnovu rođenja i nege i posebne nege deteta pri čemu će se za obračun naknade uzima osnovica na koje su plaćeni doprinosi za penzijsko i invalidsko osiguranje 18 meseci koji prethode rođenju deteta.
„Ova odredba imaće retroaktivno dejstvo od 8.maja 2021.godine“, naveo je Dmitrović.
Od 1. januara 2022. zaposlene žene koje samostalno delatnost ili su angažovane po osnovu fleksibilnog oblika rada, a ostvaruju prihode koji su veći od tri prosečne zarade u Srbiji, moći će da ostvare naknadu zarade i ostale naknade u visini do pet prosečnih zarada na dan otpočinjanja odsustva.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i Twitter nalogu.